İSTİSMAR SƏVİYYƏSİ YAXŞILAŞDIRILIR
Yevlax Elektrik Şəbəkəsinin kollektivi növbəti payız-qış mövsümünə ciddi hazırlıq görür. Müvafiq tədbirlər planına uyğun olaraq, görülən işlərin miqyası genişdir. Son üç ay ərzində müxtəlif gücə malik olan üç ədəd 10/0,4 kilovoltluq transformator əsaslı təmir edilərək istismara verilmiş, dörd TM-də isə əsaslı təmir işləri aparılmışdır. 0,4 və 10 kV-lik hava xətlərində xeyli sayda dəmir-beton dayağın yenilənməsi təmin edilmişdir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayonun elektroenergetika təsərrüfatının normal vəziyyətə gətirilməsinə də xüsusi diqqət yetirilir. Belə ki, son üç ay ərzində 110/35/6 kV-lik Mingəçevir “Şəhər” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-lik 54-cü, Xanabad, Meyvəli, Nemətabad və digər xətlərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı  4 km-ə yaxın xətt əsaslı və cari təmir edilmiş, 10-dan artıq dayaq və 5 travers də quraşdırılmışdır. Həmin tədbirlər çərçivəsində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərdə isə 1,5 km naqil dəyişdirilmiş və 20-dən çox ağac dayaq dəmir-beton dayaqla əvəz edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, əməkdaşlarımız tərəfindən elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür. Belə ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 245-dən çox istehlakçının (bunun 214-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 974,8 min  kilovatsaata yaxın (bunun 1 milyon 102,5 min kilovatsaatdan artığı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 118,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 78 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin iyul ayında aşkar edilmiş 46 qayda pozuntusuna görə (bunun 33-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) 759,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 209,1 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 45,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, müəssisə üzrə cari ilin iyul ayında ümumilikdə 12,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 891 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda 4,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 241 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödəniş isə mütləq 7 faizdən çox artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,7 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 77,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6,8 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 27,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,6 milyon kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizə yaxın olmuşdur.

Collective of “Yevlakh Electric Network” are seriously try in the line of preparation to autumn – winter season. The scale of carried out measures is totally large in the line of relevant measures plan. Transformer by 10/0,4 kV was capital repaired and four TP were repaired during last three months.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, Particular attention is paid to the normal position of power in the region. Thus, in the last three months Mingachevir 110/35/6 kV "City" 6 kV 54 - Khanabad , fruits, and other lines Nematabad various repairs are installing for almost 4 km of the capital and current repairs, and more than 10 towers and 5 intersect the set . As part of the entity owned 1.5 km 0.4 kV cable line has changed and more than 20 towers of concrete stend trees were replaced.
The source also said that the illegal use of electricity prevented employees and consumers about the appropriate action in a timely manner . Thus, for 7 months of the current year 's service area during the raid , more than 245 customers ( residential subscribers , 214 ( population) belong to the group ) were found accounts of full-length . Violations were identified and acted 1000000 974800 kWh (of which 102,500 kWh more than 1 million residential consumers (population ) belong to the group ) 118.5 manat use value of the loss of electricity has been restored. Actions carried out in 78 per cent of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount .
By the way, discovered in July of this year for violating Rule 46 ( of 33 residential consumers (population ) belong to the group ), about 759 100 (209 100 more than for residential consumers (population ) belong to the group ) cost more than 45,500 had lost power restored.
According to other information received from the source, in July of this year, a total of 12.1 million kWh electric power was used , the consumption in the past year and more than 891,000 kWh. During the reporting period , full payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 3 percent. By the way , the constant private consumer group , 4300000 kWh of electricity was used . Compared to the same period last year 241,000 kWh consumption decreased , payment shall be increased by more than 7 percent.
By the way , the total consumption for the 7 months of this year compared with the same period last year , an increase of 1.7 million kWh 77,900,000 kVtch.Absolyutny increase of 6.8 percent. By the way , the constant private consumer group was more than 27.6 million . As a result , compared to the same period last year to 1.6 million kWh of consumption decreased , the absolute increase was 10 percent.