QƏBƏLƏ EŞ: QAYDA POZUNTULARININ QARŞISI ALINIR
İstehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi ilə yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Qəbələ elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində 2013-cü ilin iyul ayında keçirilmiş reydlər zamanı 65-dən çox istehlakçının sayğac uçot komplektində qayda pozuntusu aşkar edilərək müvafiq qaydada akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə pozuntunun xarakterinə uyğun hesabat aparılaraq 225 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 13,5 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 450-yə yaxın istehlakçının “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”nı pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 621,9 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 97,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 30 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji təminatının təmin edilməsi məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə son üç ay ərzində bir sıra  işlər aparılıb” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, Vəndam, Zarağan, Hacallı, Pirəlli, Çuxur Qəbələ, Daşlıca və digər xətlərdə həyata keşirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xeyli sayda izolyator, xətt armaturu dəyişdirilmiş və eyni zamanda xətlərin ümumilikdə 13,8 kilometrdən artıq hissəsi yenilənmişdir.
Bu müddət ərzində paralel olaraq 17 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 7,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 977 min kilovatsaat çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş mütləq 16 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 454 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,3 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 21 faizə yaxın olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,9 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 47,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 11  faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 20,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən çox olmuşdur.
Mənbədən o da bildirilir ki, hava iqlim şəraitinin istiləşməsi energetiklərin həyata keçirəcəkləri işin həcmini artırıb. Belə ki, müxtəlif gərginlikdə olan xətlərin trassası yaşıl kütlədən, TM-lərin ərazisi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.

GABALA EN: VIOLATIONS OF RULE ARE PREVENTED
Lots of measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric energy and also increasing of service quality for consumers.
According to the information given by “Gabala Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of more than 65 consumers were discovered during carried out spot – checks in July of the current year. More than 13,5 manat use value of more than 225 thousand kWh loosed electric energy was restored.
It should be noted that the area of business services for the 7 months of this year, about 450 customers during the raids, "electricity", and was later discovered. Of violations of the rules were in effect more than 1 million 621 900 and 97 300 manat use value of loss of electricity has been restored. As a result of actions taken by more than 30 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
"The territories of a network power consumers in order to ensure the quality and stability of 10, 6 and 0.4 kV networks, a number of studies have been conducted over the past three months," - said the source told him that Vandam, Zaraghan, Hacalli, Pirelli, opening Gabala and the other lines have been implemented Dashlıja many different types of insulators during repair work, a total of 13.8 km line reinforcement lines change and are updated at the same time.
During this period, in parallel with the TM-17 is also carried out for various purposes.
The source also said that in June this year to 7.3 million kilowatt - hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year by more than 977,000 kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 16 percent. By the way , the constant people consumer group in comparison with the corresponding period last year , an increase of 454,000 kilowatt-hours were over 3.3 million kWh. Absolutely an increase of 21 percent.
It should be noted that during the 7 months of this year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption by 4.9 million kWh. Payment was 47.5 million compared to the same period last year increased by 11 percent. In particular, private consumption by 3.6 million kWh, compared to the same period last year , an increase of 20.3 million kWh. Absolutely gain was more than 6 percent .
It is also the source of most of the warming weather and climate conditions in the case of power-ups to be implemented. Thus, lines of different voltage route of green mass , dry grass , and the area of waste TM , which can cause a fire cleared.
It should be noted at the end that, traditional repair – restoration measures were continued in order to supply stability.