Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş generasiya mənbələrindən biri olan Şahdağ elektrik stansiyası respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rolu olmuşdur. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, o cümlədən sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Eyni zamanda bu stansiya “Şahdağ” Qış-yay Turizm kompleksinin elektrik enerjisi təchizatını da həyata keçirir. Elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun vaxtında göstərilır. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində yeddi mühərrik-generatorda və TCA-902 saylı idarəetmə hava kompressorunda növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin iyul ayında 18,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal olunmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, 2013-cü ilin 8 ayı ərzində 196,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Eyni zamanda avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin 8 ayında digər texniki iqtisadi göstəricilərdə də qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, plan tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində kollektivimiz səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, texniki qulluq işləri stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır. Belə ki, cari ilin son üç ayı aqreqatlara növbəti texniki qulluq göstərilmiş, güc transformatorunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.

THE FOLLOWING TECHNICAL MAINTENANCE WAS IMPLEMENTED TO THE AGREGATES
The use of modern technologies in construction, one of the sources of power generation in the northern region Shahdagh played a major role in improving nutrition. Stations for the connection to a quantitative and qualitative improvement of power supply in the region, and to improve the stability of the system plays an important role. At the same time, the station "Shahdagh" Winter-Summer Tourism Complex also conducts electricity. Piston engine type power units in accordance with the schedule specified in the technical services. By the way, in the last three months of the year, and seven engines, generators and TCA-902 air compressor in the management of maintenance is carried out in accordance with the next level of care. The plant currently operates in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 18,1 million kWh electric energy was produced at the power plant in July of the current year.
Lets` noted that, about 196,2 million kWh electric energy was generated during 8 months of 2013.
At the same time, improve the efficiency of equipment, transmission and distribution of energy in order to ensure sustainable and stable operation as a result of targeted measures to improve the level of technical and economic parameters of the current year 8 months satisfactory  results have been achieved.
"The uninterrupted power supply to consumers, as well as the quality of collective efforts in performing the tasks in the plan, units are actively involved in the maintenance work," - said the source also said that the maintenance crews and repair work is carried out station. Thus, the following maintenance items in the last three months of the year, the power transformer is carried out for different purposes.