Digər enerji obyektlərində olduğu kimi Şəki, Zaqatala, Balakən, Qax, Oğuz, İsmayıllı və Qəbələ elektrik şəbəkə rayonlarında da istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə ənənəvi olaraq yarımstansiya və elektrik verilişi xətlərində təmir-bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir. Həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər bölgənin enerji təsərrüfatında dayanıqlığı daha da artırıb.
Sözügedən elektrik şəbəkələrini əlaqələndirən “Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kilovoltluq və ondan yuxarı gərginlikli EVX-lərdə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı naqillər təmir edilmiş və yenisi ilə əvəzlənmiş, izolyatorlar dəyişdirlmişdir. Buna misal olaraq 110 kV-lik I, II, III və IV Şəki, I, II Zaqatala, Bəhmətli, 35 kV-lik Çeşməli, Oğuz, Dəhnə və digər hava xətlərində (HX) görülmüş işləri göstərmək olar. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə 35 kV-lik Taxılçılıq HX-də dayaqların yenisi ilə əvəzlənməsi də görülmüş işlər siyahısındadır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik Katex, Şəki, Cəfərabad, 35 kV-lik Oğuz, Şorsu, A. Göynək və digər yarımstansiyalarında və onun yardımçı avadanlıqlarında əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Təmir-bərpa işlərinə müxtəlif gücdə transformatorların, yağ və vakkum açarlarının, ayrıcıların təmiri, yarımstansiyanın torpaqlanma konturunun bərpası və digər işlər daxildir.
“Bunlardan əlavə, xətlərdə baş verən enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə də müəyyən tədbirlər həyata keçirilmişdir” – deyən mənbə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Mənbədən daxil olan məlumata görə, fövqəladə hallar nəzərə alınmazsa, müəssisə avadanlıqların texniki göstəricilikləri baxımından iqlim şəraitinə tam hazırdır.
Sonda mənbə onu da bildirdi ki, 110 kV-lik Zaqatala, Əlibəyli, Balakən, İsmayıllı, 35 kV-lik Yaqublu, Alazan və digər bir neçə yarımstansiyada transformatorların, boşaldıcıların və digər avadanlıqların təmiri də cari ilin qarşıdakı ayalarında nəzərdə tutulmuşdur.

As in other energy facilities in Sheki, Baku, Barda, Gah, Oguz, Gabala and Ismayilli will supply electricity to the power grid to prevent any problems traditionally substations and transmission lines for the purpose of restoration and reconstruction work carried out. Conducted targeted measures, improving the sustainability of the energy sector in the region.
According to the information given by “Shaki Regional Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, cables were repaired, insulators were substituted with new ones during carried out different type repair work at TL during last three months of the current year. For example, 110 kV I, II, III, IV and Sheki, I, II, Baku, Bəhmətli, 35 kV Cesmeli, Oguz, Dehne and other air lines (TL) is the work. Along with all the above-mentioned period of 35 kV to the new crops to replace HX list of works carried out.
It should be noted that the technical indicators in order to improve the balance of the company owned 110 kV Katekh, Sheki, Jafarabad, 35 kV, Oguz, Shorsu, A. Goynək substations and auxiliary machinery and other capital and maintenance work carried out repairs. A variety of repair and restoration of power transformers, vacuum circuit breaker oil, disconnectors repair, restoration and other work substation grounding.
"In addition, in order to prevent power loss in the lines carries out certain actions" - a source of information on fire safety measures, he said that the protection of transmission lines and substations zones, areas of dry grass, oil contaminated with oil, cover with a capacity of about equipment cleaned. At the same time, protection and control means measuring and checking defects have been eliminated.
According to the source, given the extraordinary circumstances, the business climate in terms of equipment and technical factors ready.
In the end, the source also said that the 110 kV Baku, Alibeyli, Barda, Ismailly, 35 kV Yagublu and Alazan and other substation transformers and other equipment, repair connectors this year will be forthcoming.
By the way, the implementation of measures to ensure a high level of energy offers great opportunities for sustainability.