ZAQATALA EŞ: REYDLƏR MÜNTƏZƏM OLARAQ DAVAM ETDİRİLİR
İtkilərin azaldılması, sayğac sxeminə müdaxilələr edərək enerjidən qeyri-qanuni istifadə edənlərə qarşı reydlər müntəzəm olaraq davam etdirilir və tərəfimizdən aşkar edilərək onlara qarşı sərt tətbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Zaqatala Elektrik Şəbəkəsindən  (EŞ) daxil olan məlumata görə,  cari ilin iyul ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 100-dən artıq istehlakçının “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”nı pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 155,3 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 9,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində burada 330 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 716,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 43 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində (EVX) həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir işləri, transformator və ya komplekt transformator məntəqələrində (TM və ya KTM) görülmüş işlər barəsində verdiyi məlumatda o da qeyd edilir ki, EVX-lərin 6,6 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Buraya 10 kV-lik Tala, II Şəhər, Muxax, Qırğıllı, 0,4 kV-lik Qımıx, Çobankol, Muğanlı və digər xətlərdə görülmüş işlər daxildir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 10-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilmişdir.
Digər bir məlumata görə, cari ilin iyul ayında müəssisənin xidmət ərazisində 6,4  milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 513 min kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 20 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 4,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 2 min kilovatsaat azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 20 faizə yaxın  olmuşdur.
Onu da qeyd  edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 4,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 44,6 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə mütləq artım isə 18 faizdən artıq olmuşdur.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 2 milyon kilovatsaata yaxın, 28,8 milyon kilovatsaatdan çox və 8 faizə yaxın olmuşdur.
Yanğın təhlükəsizliyi tədbiri barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, müntəzəm olaraq TM-lərin ərazisi təmizlənir, elektrik avadanlıqlarına baxış keçirilir və aşkar edilmiş nasazlıqlar təcili aradan qaldırılır. Yağ tutumlu avadanlıqlarda yağ sızması müşahidə olunarsa təcili tədbirlər görülür.
Sonda onu da qeyd edək ki, görülmüş və davam etdirilən işlər istehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsinə, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanmasına, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin yüksək həddə çatdırılmasına müsbət təsir göstərir.

ZAGATALA EN: THE SPOT – CHECKS ARE CONSTANTLY CONTINUED
The spot – checks are constantly continued in the line of decreasing of losses, illegal use of electric energy and hard measures are implemented against these type of consumers.
According to the information given by “Zagatala Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of more than 100 consumers were discovered during carried out spot – checks and more than 93 00 manat use value of about 1553 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 330 statements were drawn up there during 7 months of the current year. More than 43 thousand manat use value of about 7169 00 kWh loosed electric energy was restored. About 50 % of this sum was repaid and relevant measures were operated in the line of paying of remainder sum.
In the last three months of the current source 10, 6 and 0.4 kV lines (TL) reconstruction and repair work carried out, or a complete set of transformers and transformer substations (TM or KTM) also noted that the information on the work done It is part of TL 6.6 km have been renovated. This 10 kV Tala, the II Sheher, Flies, Qırgıllı 0,4 kV, Gımıkh, Chobankol, Muganli and other lines of work done.
According to the source, it should be noted that the said period, the balance TM owned 10 different types of repair work carried out.
According to others, on the premises of service in July of this year by 6.4 million kWh electric power was used, the consumption of the previous year is less than 513,000 kWh. Payment for the same period last year, by far, more than 20 percent. By the way, the consumption of private consumer group was more than 4,2million. As a result, compared to the same period last year, thousand kWh of consumption decreased by 2, the absolute increase was 20 percent.
It should be noted that the consumption during the 7 months of this year compared with the same period the consumption of 4,800,000 kWh to 44,6 million kWh, while the absolute increase was more than 18 percent. By the way, these numbers are for the resident population 2000000 kWh amounted to about 28.8 million kWh and 8.
The source of a fire safety measures also noted that the area be cleaned TM, inspection of electric equipment malfunction immediately detected and eliminated. Fat, fatty infiltration capacity of the equipment, if the emergency measures.
Finally, it should be noted that the quality of the work and the ongoing efforts to further improve customer service, the level of technical losses in the maintenance of the level of consumption for the shipping fee of electricity consumption has a positive effect.