TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. Bütün Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, Mingəçevir EŞ-də də elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadənin qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, burada cari ilin iyul ayında keçirilmiş reydlər zamanı istehlakçının (bunun 4-i  abonent (q/əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 30,8 min kilovatsaatdan artıq (bunun 28,2 min kilovatsaata yaxını  abonent (q/əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 1,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 2013-cü ilin 7 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 174 (bunun 23-i  abonent (q/əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 3 milyon 928,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 177,6 min kilovatsaata yaxını  abonent (q/əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 235,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 23 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Onu da bildirək ki,  yenə də kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.
“İstehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə  təchiz etmək, yarana biləcək hər hansı bir qəzanın qarşısının vaxtında alınması məqsədilə  elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) müvafiq təmir işləri həyata keçirilir” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 6 kV-lik 8, 11, 12, 23, 25 və digər bir neçə, eyni zamanda A. Məmmədov, Xətai və digər küçələrdə 0,4 kV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumilikdə 6,2 kilometr xətt təmir edilmiş, 10-dan artıq dayaq  dəyişdirilmiş, eyni sayda travers quraşdırılmış və 500 metrə yaxın SİP kabel xətti çəkilmişdir. Təmir kampaniyası zamanı paralel olaraq  27 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin iyul ayında ümumilikdə 10,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 78 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 3 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 224 min kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım 9 faizə yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,6 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 80,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 1 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 27,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,1 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 9 faizdən artıq olmuşdur.
Müəssisədən bilidirildiyinə görə, müntəzəm olaraq yerinə yetirilən təmir –bərpa işləri enerji ötürücülərin iş qabiliyyətini artırır, enerji itkilərinə yol açan amilləri  məhdudlaşdırır.

Decreasing of losses is one of main orders standing in front of us. Relevant measures are constantly implemented in the line of it. Lots of measures were operated at “Mingachevir EN” in the line of preventing of illegal use of electric energy.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC,  violations of rule of electric energy of 5 consumers (4 of them belongs to consumer group) were discovered in July of the current year and more than 18 00 manat use value of more than 308 00 kWh (about 282 00 kWh  belongs to consumer group) loosed electric energy was restored.
According to the source , which is observed during the 7 months of 2013 , 174 ( 23 percent of subscribers ( g / capita ) are a group of consumers) abnormalities have been found 3,000,000 928,600 kW ( 177,600 subscribers kWh ( g / capita) are a group of consumers) 235700 manat use value of loss of electrical power has been restored. Actions carried out in 23 per cent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount . He also noted that the use of electricity is still out of line dominated case.
" Consumers are more stable and reliable power supply , the prevention of an emergency that may occur in the transmission line (TL) and transformer substations (TM) is carried out in accordance with" - said the source told him that the current in the last three months of the year , the balance belonging to 6 kV 8, 11 , 12, 23 , 25, and some others, as well as A. Mamedov , Buka 0.4 kV lines in the streets and in various other maintenance work is carried out during installation of 6.2 km line was repaired , modified supports more than 10 , the same number of SIP traverse the cable was installed in the 500 meters . Repair campaign during the TM 27 in parallel with the repair work was carried out for different purposes.
It should be noted that in July of this year, a total of 10.6 million kWh electric power was used, the consumption in the past year, more than 78 million kWh. Payment  to the same period last year increased by more than 3. By the way, the constant private consumer group, 3900000 kWh of electricity was used. Compared to the same period last year 224,000 kWh of consumption decreased, the absolute increase of about 9 percent.
By the way, the last 7 months of this year compared with the same period last year, total consumption by 1.6 million kWh 80300000 kWh. Payment increase  of about 1 percent. By the way, the constant private consumer group was more than 27.2 million. As a result of it,   compared to the same period last year, 1.1 million kWh of consumption decreased, the absolute increase was more than 9 percent.
According to the information, repair is carried out on a regular basis increases the energy efficiency of transmitters, limiting factors that can lead to loss of energy.