İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Ən əsası isə respublika enerjisistemi üçün strateji əhəmiyyətə malik sistem təşkiledici şəbəkə xüsusi diqqət mərkəzindədir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda görə cari ilin son üç ayı ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli elektrik verilişi hava xətlərinin (EVHX) də sözügedən dövr ərzində bir dayaq dəyişdirilmiş, 500 metrə yaxın müxtəlif markalı naqil və 1100-dən artıq izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Bununla yanaşı, həmin dövr ərzində hava xətlərinin trassası ağaclardan təmizlənmiş və işlər mütəmadi olaraq davam etdirilir.
Digər təmir işlərindən danışan mənbə onu da bildirdi ki, 110 kV-lik AzKTA yarımstansiyasında bir transformator yenisi ilə əvəzlənmiş, digər transformatorlar isə təmir edilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik Gəncə-3 yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 16 MVA-lıq transformatorlara və eyni gərginlikli seksiyalararası bölməyə eleqaz açarı quraşdırılmış, transformatorların 10 kV-lik giriş yağ açarı vakkum açarı ilə əvəzlənmişdir.
Bildirilir ki, həmin dövrdə 110 kV-lik Gəncə-1 yarımstansiyasında 2 saylı 31,5 MVA-lıq transformator, 35 kV-lik I və II Quşçuluq və I Göygöl HX-lərin yağ açarları təmir olunmuş, 110 kV-lik Gəncə-2 yarımstansiyasında 10 KV-lik şinlərarası yağ açarı vakkum açarı ilə əvəz olunmuşdur. Paralel olaraq bu yarımstansiyaların digər elektrik avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Eyni zamanda, 110 kV-lik Maşınqayırma, Bağman və 35 kV-lik Gəncəçay yarımstansiyalarında da sözügedən dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq sistem təşkiledici 110-500 kV-lik yarımstansiya və EVX-lərə növbədənkənar baxışlar keçirilmiş, ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir.

Carrying out of capital and maintenance repair work at TL, decreasing of losses in order to supply the consumers with stabile and quality electric energy is one of main orders standing in front of us. Relevant measures are operated at Ganja Regional Electric Network (REN) as at other energy objects.
Under the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, one stand was changed, different type cables in 500 m. length and more than 1100 insulators were substituted with new ones during mentioned period. Beside it, the trace of TL was cleaned of trees and these type of measure are constantly continued.
Speaking of other repair work, the source also said that the 110 kV transformer substation AzKTA replaced by new, while others have been repaired transformers. At the same time, Ganja-3 substation 110 kV 16 MVA transformer number 1 and 2, and the same division voltage circuit breakers key is installed, access to the transformer 10 kV oil circuit breakers were replaced with vacuum.
It is at the same time, 110 kV number 2 in Ganja-1 31.5 MVA, 35 kV, the first lake I AND II TL bird and repair of oil circuit breakers at 110 kV substation Ganja-2 10 kV oil circuit breakers were replaced by vacuum. Substations and other electrical equipment in parallel with the repair work had been carried out for different purposes.
At the same time, 110 kV engineering, Bagman and 35 kV substations in various Ganjachay repair installation was carried out during the reporting period.
It should be noted that other agencies, as well as fire safety measures in the spotlight. Thus, due to the current weather conditions in the system 110-500 kV substations and transmission lines to the stunning views, the area cleaned, dried herbs, power substation equipment oil levels checked and all the fat has been brought down to normal levels.
Finally, it should be noted that, Ganja, Goal, Samux, Dashkesan Shamkir, Tovuz, Agstafa, located on the territory of Kazakhstan and leak EN-10, 6 and 0.4 kV networks in large numbers in the last three months of the year were reconstructed, and this work is underway.