YARDIMLI EŞ-DƏ İRƏLİLƏYİŞƏ NAİL OLUNUB
İstehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin yüksək həddə çatdırılması qarşımızda duran ən mühüm vəzifədir. Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də tədbirlər mütəmadi olaraq davam etdirilir. Bu məqsədlə digər energetika müəssisələrində olduğu kimi Yardımlı Elektrik Şəbəkəsinin də (EŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə və TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2013-cü ilin arxada qalan ayları ərzində burada müəyyən irəliləyişə nail olunub.  O cümlədən, texniki-iqtisadi göstəricilər daha da yaxşılaşdırılıb. Şəbəkənin istismar səviyyəsini normal saxlamaq istiqamətində də işlər aparılıb. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə ümumilikdə 2,1  km-dən artıq məsafədə əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmiş, ümumi gücü 706 KVA olan  6 transfomator əsaslı təmir olunaraq yenidən şəbəkəyə qoşulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı 23 transfomator məntəqəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istıqamətində də reydlər davam etdirilir. Belə ki, cari ilin iyul ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 11 istehlakçının  “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”nı pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 20,5 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində 70-dən artıq qayda pozuntusu faktı  aşkar edilərək, 241.5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 14,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 16 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Qayda pozuntularının təsnifatına gəldikdə isə, kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda qayda pozuntusu  aşkar edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin iyul ayında ümumilikdə 1,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 141 min kilovatsaat azdır. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 21 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda  880 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 227 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım 4 faizdən artıq olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 797 min kilovatsaat artaraq 9,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 19 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 7.2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 248 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizdən artıq olmuşdur.
“Şəbəkənin əməkçiləri əlverişli günlərdən yararlanaraq payız-qış mövsümünə möhkəm zəmin hazırlayırlar” -  deyən mənbə sonda onu da qeyd etdi ki, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

PROGRESS WAS ACHIEVED AT YARDIMLI EN
Much more increasing of service quality of the consumers, saving of technological losses in definite limit, rising of payments in definite limit are main orders standing in front us. Beside all of them, relevant measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric energy. For this purpose, different setting repair work were implemented at TP and TL belonging to “Yardimli Electric Network” (EN).
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, relevant progress were achieved during remainder months of 2013. By the way, technical economical indicators are also improved. Capital and maintenance repair work were implemented at more than 2,1 km distance of TL by 10 and 0,4 kV. For this purpose different setting repair work were implemented at 23 transformer points.
It should be noted that, to prevent illegal use raids continued. So, in July of this year, during raids in 11 consumers, "electricity", and was later discovered. Violations were identified and acted in 1200 to 20,500 kWh of electricity losses has been restored use value.
It should be noted that during the 7 months of this year, more than 70 have been found in violation, loss of 241,500 kWh of electricity has been restored 14,500 manat use value. As a result of actions carried out in about 16 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount. As for the classification of violations, the use of electricity through the outer casing and the most dominant residential consumers (population) group of disorders were found.
The source also said that in July of this year , a total of 1.2 million kWh electric power was used , the consumption in the past year, less than 141,000 kWh. During the reporting period , full payment must be compared with the corresponding period last year increased by 21 percent. By the way , the constant private consumer group , 880,000 kWh of electricity was used . Compared to the same period last year 227,000 kWh of consumption decreased , the absolute increase was more than 4 percent .
By the way , the total consumption for the 7 months of this year compared with the same period last year by 9.4 million kWh of electricity was increased by 797,000 kWh. Absolute increase of about 19 percent. By the way , the constant private consumer group was about 7.2 million. As a result of it, consumption compared to the same period last year increased by 248,000 kWh, the absolute increase was more than 5 percent .
"Taking advantage of the fact that the days of networks, enabling workers are developing a solid foundation in the autumn- winter period ," - said the source , the probe also noted that the more stable power supply , to ensure that the work is done . Given the current climate, in order to ensure fire safety measures implemented.