NEFTÇALA EŞ: MÜVAFIQ TƏDBIRLƏR DAVAM ETDIRILIR
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. Belə ki, Neftçala Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 7 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 330-a yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 670,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 100,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 57 faizdən artıq hissəsininin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, 2013-cü ilin iyul ayında 37 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 136,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 8,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, mənbələrdən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, yenə də kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda qayda pozuntusu aşkar edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 13,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,2 milyon kilovatsaat çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş mütləq 11 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 119 min kilovatsaat azalaraq 3,9 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq, 82,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,2 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 29.2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 12 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbədən cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da qeyd edilir ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 10.1 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, təmir kampaniyası qrafikinə uyğun olaraq sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərin 7-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 0,663 MVA olan 4 transformatorda əsaslı təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada da yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi haqqında nəzərdə tutulan tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, artıq yağ tutumlu avadanlıqlarda yanğın təhlükəsizliyi təmin edilib, EVX-lərinin mühafizə zonalarının və TM-lərin ərazilərinin quru otlardan və kənar əşyalardan, transformatorların özülü və gövdəsi çirkli yağ örtüyündən təmizlənibdir.

NEFTCHALA EN: RELEVANT MEASURES ARE CONTINUED
Decreasing of looses are main orders standing in front of it us. Relevant measures are continued in the line of it. So that, according to the information given by “Neftchala Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 330 consumers were discovered as a result of carried out   spot – checks   during 7 months of the current year and more than 1002 00 manat use value of about 1 million 6703 00 kWh loosed electric energy was restored.
By the way, violations of rule of electric energy of 37 consumers were discovered in July of 2013. Discovered infringements were relevantly acted and about 8200 manat use value of about 1363 00 kWh loosed electric energy was rested.
By the way, under the information given by the source about the consumers, there are still observed use of electric energy by the edge line.
The source also said that in June of this year to 13.1 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared   with the corresponding period last year more than 1.2 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 11 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 119,000 kilowatt-hours were more than 3.9 million kWh.
It should be noted that during the 7 months of this year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption by 1.5 million kWh, kWh. Payment was 82.4 million compared to the same period last year increased by 6 percent. In particular, private consumption by 4.2 million kWh, compared to the same period last year, an increase of 29.2 million kWh. Absolute increase of  12 %.
In the last three months of the year from carrying supplies to the line (TL) and transformer substations (TM), the information on repair work is carried out, it should be noted that 10, 6 and 0.4 kV 10.1 km section was restored.
It should be noted that, in accordance with the content of the campaign period dates the enterprise TM-7 were conducted under various conditions. 4 transformers with total capacity of 0,663 MW at the same time, consumers are being repaired.
It should be noted here that the fire safety measures are intended to provide. By the way, fire fighting equipment is provided with a capacity of excess fat, TL TM-based protection zones and areas of dry grass or other things, the base and body of transformer oil contaminated surfaces have been cleaned.