ŞƏBƏKƏNİN YENİLƏŞDİRİLMƏSİ DAVAM ETDİRİLƏCƏK
Dağlar qoynunda yerləşən, mürəkkəb relyefi, sərt iqlim şəraiti ilə seçilən Şamaxı rayonunda istehlakçıları elektrik enerjisi ilə daha da keyfiyyətli təmin etmək üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Qeyd edək ki, qış aylarında rayonun dağlıq ərazilərində ötürücü və paylayıcı şəbəkədə iqlim şəraiti ilə əlaqədar bəzən ciddi çətinliklər yaranır. Məhz buna görə də, qarşıdakı payız-qış mövsümünə indidən hərtərəfli hazırlıq görülür.
Rayon elektrik şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri əvvəlcədən hazırlanıb təsdiq edilmiş plan-qrafik üzrə davam etdirilir. Enerji təchizatçıları əmindirlər ki, hazırda çəkilən əziyyət, görülən qabaqlayıcı tədbirlər havaların sərt keçdiyi, sərfiyyatın artdığı qış aylarında mütləq müsbət təsirini göstərəcəkdir. Bununla əlaqədar olaraq cari ilin son üç ayı ərzində 7 yarımstansiyada müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, Çarhan yarımstansiyasında üç, Hacıqədirli yarımstansiyasında isə iki gərginlik transformatoru yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Qeyd edək ki, transformator məntəqələrinin təmiri, elektrik verilişi xətlərinin tarım çəkilməsi, zərurət yaranan yerlərdə dayaqların düzəldilməsi, yaxud da yenisi ilə dəyişdirilməsi görülən işlərin tərkib hissəsidir. Belə ki, sözügedən dövrdə 26 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və dörd transformatorda təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
“Şəbəkənin yenidən qurulması hazırda əsas prioritetlərdəndir” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində bir kilometrə yaxın SİP kabel xəttti çəkilmiş, 3,9 km-ə yaxın xətt yenilənmiş, eyni zamanda travers və dayaq da quraşdırılmışdır. Rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarına yol verən istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür. Zərurət yarandıqda hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edilir ki, bu da çox vaxt təsirini göstərir. Belə ki,  cari ilin iyul ayında keçirilmiş reydlər zamanı 50-dən çox istehlakçının (bunun 41-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 150,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 48,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 9 min manartdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə 175-dən çox (bunun 149-u məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu aşkar edilərək 438,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 208,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 26,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 65 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında müəssisə üzrə 5,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 195 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 34 min kilovatsaatdan çox artaraq, 3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım isə 11 faizə yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 36.2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,3 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 7 faiz artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 39 min kilovatsaata yaxın azalaraq 21,2 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə mütləq artım isə 7  faizdən artıq olmuşdur.

RENEWING OF THE NETWORK IS CONTINUED
Located high in the mountains, difficult terrain, harsh climatic conditions, characterized by the quality of electric power to consumers in the region Shamakhi to ensure appropriate measures. It should be noted that the transmission and distribution network mountainous areas in winter due to climatic conditions, sometimes serious problems. Therefore, a thorough preparation for the upcoming autumn and winter season has already begun.
According to the information given by the Region Electric Network to the Press – release of Azerenergy JSC, in the autumn-winter season was pre-approved plan of continuing on schedule. Energy suppliers are confident that from now on, severe weather corrective action, winter scarf has a positive effect. In this regard, during the last three months of the year was held seven substations for various purposes. By the way, Charkhan three, two voltage transformer substation Hajigabul replaced.
Please note that the repair of transformer substations, agriculture and the construction of transmission lines, if necessary, to maintain the correction or replacement with new forms an integral part of the work. Thus, TM-26 in four different types  of transformers repaired and restored and given to the consumer.
" Reconstruction of the network is now a top priority ," - said the source told him that in the last three months of the current year incurred line km SIP cable , about 3.9 km up, sleepers , and at the same time , the installed base . Illegal use of  electricity in the region which action is taken in respect of consumers. You should contact the law enforcement agencies , and it affects a lot of time . Thus, during raids in July of this year, more than 50 consumers ( 41 percent for residential consumers (population ) are a group of consumers ) of electricity was discovered , about 150.7 thousand people ( 48,700 in much more residential consumers (population ) belong to a group of consumers) use value losses of electricity has been restored manat 9 min.
It should be noted that during the 7 months of this year , more than 175 (149 for residential consumers (population ) are a group of consumers) and 438,100 kWh of violations ( 208,900 kWh of home users ( population) belong to a group of consumers) , 26,300 manat use value loss of electricity has been restored. Actions carried out in 65 per cent of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount .
The source also said that the company in July of this year by 5.1 million kWh electric power was used, compared to the same period last year, more than 195,000 kWh. Payment compared with the same period last year increased by 7 percent. By the way, the constant people consumer group in comparison with the same period last year increased by more than 34,000 kW, has more than 3,000,000. Compared to the same period last year was about 11 per cent of the absolute increase in energy charges.
By the way, the last 7 months of this year, total consumption under totaled 36.2 million kWh. As a result, compared to the same period last year to 1.3 million kWh of consumption, payment must be 7 percent. In particular, private consumption over the same period last year, an increase of 39,000 kWh of 21.2 million kWh, while the absolute increase was more than 7 percent.