Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, istehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na (EEİQ) riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər Tovuz EŞ-in xidməti ərazilərində də davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, cari ilin iyul ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 45 istehlakçının elektrik enerjisindən qeyri-qanunu istifadə etməsi faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 822,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 49,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin yeddi ayı ərzində müəssisə üzrə 330-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 2 milyon 891,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 173.5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 28 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”na uyğun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılması və digər təşkilatı tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərindən söz açan mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 və 6 kV-lik hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 4,5 kilometri, 0,4 kV-lik xətlərin də 1,5 kilometrə yaxın hissəsi təmir olunmuşdur. Eyni zamanda sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrinin 35-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilmişdir. Təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş və istismar zamanı mövcud olan digər təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində də hazırda tədbirlər davam etdirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında müəssisə üzrə 12,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 773 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,4 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 5,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım 14 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 73,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 6,9 milyon kilovatsaatdan çox azalmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 855 min kilovatsaat artaraq 30,9 milyon kilovatsaata, ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.

The spot – checks were implemented in the line preventing of violations of rule of electric energy at “Tovuz EN” as at other electric networks (EN).
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 45 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise in July of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 494 00 manat use value of about 8228 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, more than 330 infringements were discovered and more than 1735 00 manat use value of about 2 million 8918 00 kWh loosed electric energy was restored. About 28 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were implemented in the line of paying of remainder sum.
To provide consumers with reliable and quality electricity, electro-commercial energy accounting "of electricity," according to the special boxes, visitors and other organizations associated with the installation of a barrier to the reconstruction of networks, also talked about the source of the current year and the last three in lines 10 and 6 kV during repair work is carried out for a variety of purposes, 4.5 km, 1,5 km of 0.4 kV was repaired parts. At the same time, the balance transformer stations belonging to 35 different types of maintenance work carried out. Specified in the approved plan and maintenance schedule can be found on the successful implementation of other restoration measures are taken now.
The source also said that in July of this year to 12.5 million kilowatt-hours of electricity was used in the enterprise, and it is compared with the corresponding period last year, more than 773,000 kWh. By the way, the constant people consumer group in comparison with the same period last year increased by more than 1.4 million kWh of more than 5,300,000. Compared with the corresponding period last year, 14 percent absolute increase in energy charges.
It should be noted that during the 7 months of this year, total 73.9 million kWh of electricity was used. As a result, compared to the same period last year to 6.9 million kWh of consumption decreased. By the way, the constant people consumer group in comparison with the same period last year, an increase of 855,000 kWh to 30.9 million kWh, while the absolute increase of 7 percent.