GÖYGÖL EŞ: REYDLƏR KEÇİRİLİR
Şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərinə, sayğac uçot komplektlərinin xüsusi qutularda və baxış üçün maneəsiz  yerdə quraşdırılmasına, sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsinə, onlarla  aparılan təbliğata baxmayaraq, sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar hələ də var. Onlar əməkdaşlarımız tərəfindən vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı daha sərt tədbirlər görülür. Cari ilin iyul ayında isə aşkar edilmiş qayda pozuntularından biri barəsində tədbir görülməsi üçün sənədlər hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Göygöl Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2013-cü ilin 7 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 220 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon  790,6 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 107,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 46 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, cari ilin iyul ayında 31 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 302,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 18.1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
“Qayda pozuntularının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən biri də elektrik enerjisinin kart sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsidir. Artıq sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir” – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir-bərpa işləri barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində yenidənqurma işləri ilə əlaqədar “smartkart” tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə sayğacların girişinə 280 metrə yaxın koaksial kabel çəkilmiş və 90-dan artıq sözügedən sayğac quraşdırılmışdır. Paralel olaraq 10 və 6 kV-lik xətlərin 3.7 kilometrdən artıq hissəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin də 6,4 km-dən artıq hissəsində təmir işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə ümumilikdə 50 dayaq da quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövr ərzində təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrindən (TM) də yan ötməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə 23 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, bir KTM quraşdırılaraq şəbəkəyə qoşulmuş və gücü 630 KVA olan üç transformator da istismara verilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin iyul ayında müəssisə üzrə 7,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 744 min kilovatsaat çoxdur.  İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 563 min kilovatsaata yaxın artaraq 2,3 milyon kilovatsaatdan çox, ödənişdə  mütləq artım isə 4 faizdən artıq olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin yeddi ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,7 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 51,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7,4 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 27 min kilovatsaata yaxın artaraq 14,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizdən artıq olmuşdur.
Sonda onu da bildirək ki, şəbəkə üzrə yanğından mühafizə tədbirləri də daim diqqət mərkəzindədir. Növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.

GOYGOL EN: THE SPOT – CHECKS ARE IMPLEMENTED
In spite of carried out reconstruction work, placing of meter account complete in the special boxes, carried out propaganda work in there are still observed interferes to meter scheme. These type of interferes were discovered by out collaborates in time and hard measures were carried out against them.
According to the information given by “Goygol Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 220 consumers were discovered at the enterprise service territory during 7 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 1074 00 manat use value of 1 million 790 6 00 kWh loosed electric energy was restored. Actions carried out in 46 per cent of this amount was repaid and the rest of the payment of the relevant measures to be implemented.
Please note that 31 violations were discovered in July of this year were drawn up in 18100 302600 kWh of power losses has been restored use value.
"One of the measures taken to prevent violations of the electric power system is the introduction of the card. Now the service territory EN taken in this direction," - said the source, carried out over the last three months of the year gave information about the repair. According to the source, it should be noted that in the period of reconstruction "smart card" type meters, 280 meters to the coaxial cable from the meter and the meter was installed more than 90. 10 and 6 kV 3.7 km along the part of the repair work has been carried out for different purposes. At the same time, 0.4 kV was restored part of a 6.4 km. In addition, the 10, 6 and 0.4 kV have been installed in a total of 50 towers.
It should be noted that during the repair stations belonging transformer (TM) side. Thus, during this period, the 23 different types of repairs performed on TM, KTM 630 kVA installed and connected to the network, which was launched three transformers.
According to other information received from the source, in July of this year by 7.2 million kWh electric power was used under the enterprise. Compared with the corresponding period of the previous year by more than 744,000 kWh. Payment of the cost of electricity consumed in the same period last year increased in comparison with the figure. By the way, the constant people consumer group in comparison with the corresponding period last year, an increase of 563,000 kWh to 2.3 million kWh, while the absolute increase was more than 4 percent.
It should be noted that during the first seven months of this year compared with the same period last year, consumption has increased by more than 2.7 million kWh was 51.6 million kWh. Payment increased by 7.4 percent compared with the same period last year. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 27,000 million kWh to 14.5 kWh. Absolute growth was more than 8 percent.
In the end, he also pointed out that the fire safety measures, the focus of the network. Suppliers of energy for the end of the next season to try to fulfill all the responsibilities.