ŞİMAL ES: MÖVSÜMİ TƏDBİRLƏR VAXTINDA İCRA EDİLİR
Müstəqillik dövründə Ulu Öndərin rəhbərliyi altında respublikamızın Abşeron yarımadasında istismara verilən və generasiya güclərindən ən önəmlisi olan elektrik stansiyalarından biri, Şimal ES-nın kollektivi cari ilin 7 ayını da uğurlu istehsalat göstəriciləri ilə başa vurmuşlar. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin iyul ayında 186,6 milyon kilovatsaat, 7 ayı ərzində isə burada 1 milyard 125.3 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbənin stansiyada payız-qış mövsümü ilə bağlı görülmüş işlər barəsində verdiyi məlumata istinadən onu da qeyd edək ki, tədbirlər planına uyğun olaraq qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər başa çatdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda müxtəlif növ transformator və yağ çənləri üzərində quraşdırılmış su ilə avtomatik yanğınsöndürmə, həmçinin yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ikinci enerji blokunun inşası ilə əlaqədar olaraq, yeni 220 kV-lik elektrik verilişi xətləri, yarımstansiyaların tikinti işləri də aparılır. Nəticədə isə Abşeron yarımadasının, bütövlükdə enerji sisteminin elektrik enerjisi ilə təminatının dayanıqlığı tam şəkildə təmin ediləcəkdir.

SHIMAL PP: SEASONAL MEASURES ARE EXECUTED IN TIME
The period of independence under the leadership of the great leader of the Absheron Peninsula, the commissioning of power plants and power generation capacity, one of the most important, the staff of the Northern ES 7 months of this year with the successful completion of production. At the  station, according to the dispatch schedule of normal operating conditions.
According to the information given by the Power Plant to the Press – release of Azerenergy” JSC, 1 milliard 125,3 million kWh electric energy was produced there, during 7 months of the current year and 186,6 million was generated in July of the current year.
By the way, to increase the efficiency of the equipment, transmission and distribution of energy in order to ensure sustainable and stable operation of power as a result of targeted measures to improve the level of production was achieved in other technical indicators.
The source of the work at the station in the autumn-winter season, it should be noted that, in accordance with the information in accordance with the schedule provided in the work plan and other arrangements have been completed.
It should be noted that other organizations, such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety pumps controlled opening defects have been eliminated. At the same time set for various types of transformers and oil tank with water and the automatic fire, and the fire was delivered systems based on inspection and operable. Along with all these employees are trained in the accident.
"North" program for the development of PP continues successfully today the leadership of the Azerbaijan Republic. Now the Japanese "Toyo Engineering" on the basis of a contract signed with the company in the construction of a second 409 MW of energy stimulated. September 21, 2011, President Ilham Aliyev "North" came to the ES-personally laid the foundation of the second 409 MW BQQ. Speaking to the power plant and the construction is scheduled to complete construction as soon as possible, he said.
It should be noted that construction of the 409 MW power unit is on schedule.
Finally, it should be noted that the second block of power in connection with the construction of a new 220 kV power lines, substations, construction work is carried out. As a result of the Absheron Peninsula, the stability of the power system with the power supply will be provided in full.