Dayanıqlıq və keyfiyyət diqqət mərkəzindədir
Əvvəlki illərdə olduğu kimi, cari ildə də İmişli Elektrik Şəbəkəsinin xidməti ərazisində olan tələbatçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması istiqamətində lazımi addımlar atılıb. Cari işlərlə yanaşı, növbəti payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri də yüksək səviyyədə icra olunur.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin iyul ayında müəssisə üzrə 14,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 711,2 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 24 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 154 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım isə 22 faizə yaxın  olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 122,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4,1 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 3 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 6,4 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 36 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, kənd və qəsəbələrdə enerji təchizatını yaxşılaşdırmaq istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik I, II və III Şəhər, Muğan, Telman, Otuziki və digər bir neçə HX-lərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 7,8 kilometrə yaxın naqil təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir işləri zamanı 0,4 kV-lik xətlərin 4,5 km-ə yaxın hissəsidə əsaslı və cari təmir olunmuşdur. Eyni zamanda rayon ərazisi üzrə müxtəlif gücdə olan 50-dən artıq transformator təmir edilərək istismara verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonun digər kəndlərində istehlakçıların daha da keyfiyyətli elektrik ener­jisi ilə təmin olunması üçün  naqil və kabel xətlərinin yenisi ilə əvəz edilməsi, dayaqların yeni dayaq­larla dəyişdirilməsi, abonentləri elektrik enerjisi ilə qidalandıran transformatorlarda təmir işlərinin görülməsi nəzərdə tutulmuşdur.
“Şəbəkə üzrə elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənilməsinə, debitor borcların yığılmasına görə və elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması hallarının qarşısının alınması üçün bütün qüvvələr səfərbər edilib” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 168 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 512,9 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 30,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində 767 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş (burada kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda qayda pozuntusu  aşkar edilmişdir), 2 milyon 27,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 121,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin də 40 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

STABILITY AND QUALITY ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Important steps were taken in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy at "Imishli Electric Network" during the current year. Preparation measures to autumn - winter season is also operated in high level.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press - release of "Azerenergy" JSC, about 14,4 million kWh electric energy was used under the enterprise in July of the current year. And it is 7112 00 kWh more in comparison with relevant period of last year.  Total payments during the reporting period, compared with the same period last year increased by 24 percent. By the way, the constant people consumer group in comparison with the corresponding period last year, an increase of 154,000 kWh of 3.6 million kWh. Compared with the corresponding period last year, while the absolute increase in energy payment was about 22.
Please note that the total consumption in the current year and 7 months was 122.5 million kWh. As a result, compared to the same period last year to 4.1 million kWh of consumption, payment must be increased by 3 percent. By the way, the constant people consumer group in comparison with the same period last year increased by 36 million kWh to 6.4 million kWh, while the absolute increase of 10 percent.
The source also said that measures were taken to improve the supply of villages and towns. Thus, in the last three months of the year and 10 kV I, II, and III-City, Mugan, T, 32 and other media carried out a number of different types of TL 7,8 km cable was repaired during the repair work.
lets` noted that during the repair work, about 4.5 km of 0.4 kV part capital and current repairs. At the same time the area for more than 50 different power transformers were repaired and put into operation.
By the way, the quality of electricity to consumers in other villages of the region  wire and cable lines to provide you with a replacement, and replacement of the bearings with new prop ¬ subscribers repair of power transformers intended for food.
"Network to cover the cost of electric power, electric power, as well as for collection of receivables in order to prevent violations of the rules was to mobilize all forces," - said the source told him that during the raids conducted in July of this year, 168 consumers violations were found . Violations were identified and acted in more than 512 900 and 30 800 manat use value of the loss of electricity has been restored.
It should be noted that 767 violations were discovered during 7 months of the year were made (through the use of electricity in the power of the state and most residential consumers (population) group were found in violation of the rules) 2000000 27300 to 121600 kWh of power losses has been restored use- cost. More than 40 percent of this sum was repaid and related activities are carried out in the remainder of the payment.