ÖTÜRÜCÜ SİSTEM YENİDƏN QURULUR
Elektrik enerjisinin tələbatçılara daha keyfiyyətli və dayanıqlı şəkildə çatdırılması, itkilərin qarşısının alınması enerjisistem üçün çox vacib məsələlərdəndir. Bu baxımdan ötürücü şəbəkənin yeniləşməsi, yeni yarımstansiya və yüksək gərginlikli xətlərin inşası, mövcud olanların yenidən qurulması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bu ilin əvvəlindən bəri görülən işlər barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, 35-500 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin (EVX) təmiri, payiz-qış mövsümünə hazırlığı, istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi və ümumilikdə enerjisistemin daha da dayanıqlı iş rejiminin təmin olunması istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilib.
220 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyası, 220 kV-lik ikidövrəli “Şimal ES-Hövsan” və 220 kV-lik ikidövrəli “Şimal ES-Zabrat YS-Sənaye Qovşağı YS-Sumqayıt ES” hava xətlərinin tikintisi layihəsi üzrə işlər başa çatdırılıb. «Şimal» Elektrik Stansiyasında gücü 409 MVt olan 2-ci buxar-qaz qurğusu tikilib istismara verilənə kimi göstərilən hava xətləri «Sənaye Qovşağı» YS – Sumqayıt ES – «Zabrat» YS – «Hövsan» YS sxemi üzrə işdə olacaqdır.
Bakı şəhərinin dayanıqlı və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin olunmasında müstəsna rol oynayacaq bu layihə üzrə tikilmiş ikidövrəli 220 kV-lik hava xətlərinin ümumi uzunluğu 95 km-dən artıqdır. Layihə əhəmiyyətinə görə son dövrlərdə həyata keçirilən ən mühüm infrastruktur layihələrdən hesab olunur.
Yeri gəlmişkən, göstərilən layihənin həyata keçirilməsi 500 kV-lik 2-ci “Abşeron” hava xəttinin uzun müddətə təmirə dayandırılmasına imkan yaradıb. Belə ki, hava xətti 12 gün təmirə dayandırılıb və bu müddətdə hava xəttində lazımı təmir işləri aparılıb. Növbəti dəfə 330 kV-lik 1-ci “Abşeron” hava xəttinin təmirə dayandırılması planlaşdırılır.
Bu istiqamətdə aparılan təmir işlərindən ən vacibi dartıcı trosla inşa olunmuş 500 kV-lik 2-ci “Abşeron” hava xətlərində “U” şəkilli boltların torpaq səthinə çıxarılmasıdır.
Qeyd edək ki, Abşeron REŞ-in xidməti ərazisində olan 500 kV-lik 2-ci “Abşeron” hava xəttinin 67 km, 330 kV-lik 1-ci “Abşeron” hava xəttinin isə 54 km hissəsində “U” şəkilli boltların dəyişdirilməsi işləri praktiki olaraq başa çatdırılıb, 960 ədəddən artıq “U” şəkilli bolt dəyişdirilib. Bu istiqamətdə aparılan işlər davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, “2011-2013-cü illər Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı” çərçivəsində 110 kV-lik “Dübəndi”, 1-ci “Şimal”, 4-cü, 5-cı “Şimal”, 3-cü “Ramanı”, 3-cü “Maştağa” hava xətlərinin yenidən qurulması üzrə işlər aparılıb.
Əsaslı təmir qrafiki çərçivəsində 1440 km-dən artıq elektrik verilişi xəttində əsaslı və cari təmir işləri aparılıb, 3 minə yaxın dayaq quraşdırılıb, 9670-dən artıq izolyator dəyişdirilib, 30-a yaxın yeni transformator və KTM quraşdırılıb, 4435 transformatorda əsaslı və carı təmir işləri aparılıb, 20 transformator daha güclüsü ilə dəyişdirilib, 1260-a yaxın yağ açarı təmir edilib.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 35 kV-lik “Atbulaq” hava xətti tam yenidən qurulub.
Tamamlanması 2013-cü ilə planlaşdırılmış layihələr üzrə tikinti işləri davam etdirilib. “Müşfiq” yarımstansiyasında gücü 250 MVA olan 3-cü avtotransformatorun quraşdırılması, uzunluğu 38 km olan 220 kV-lik qabaritdə 110 kV-lik “Səngəçal-Müşfiq” hava xəttinin tikintisi layihəsi üzrə avtotransformatorun sxemə qoşulması başa çatdırılıb, 110 kV-lik hava xəttinin tikintisi işləri tamamlanmaq üzrədir. Hava xətlərinin “Səngəçal” Elektrik Stansiyasında və “Müşfiq” yarımstansiyasında avadanlıqların quraşdırılması işləri aparılır.
“Səngəçal”, “Masallı”, “Quba” və “Xaçmaz” yarımstansiyalarında istismar edilən transformatorlar daha güclüləri ilə əvəz olunub. Həmçinin transformator və avadanlıqların istismara yararlı olmasını təmin etmək üçün yoxlama-sınaq işləri aparılır.
500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasının 330 kV-lik açıq paylayıcı quruluşunun (APQ) genişləndirilməsi, 220 kV-lik “Abşeron-Mingəçevir EVX-nin yenidənqurulması” layihəsi çərçıvəsində 500 kV-lik «Abşeron» yarımstansiyasında 330 kV-lik 400 MVA 3-cü avtotransformatorun quraşdırılması işləri başa çatdırılıb.
Ağdaş rayonu ərazisində yeni 220 kV-lik “Agdaş” yarımstansiyasının inşası, uzunluğu 223 km olan 220 kV-lik ikidövrəli “Mingəcevir ES–Abşeron YS” HX-nin tikintisi üzrə işlər müəyyən olunmuş qrafikə uyğun olaraq davam etdirilir.
330 kV-lik Goranboy paylaşdırıcı məntəqəsinin inşası ilə 330 kV-lik “Goranboy PM – İmişli YS” elektrik verilişi xəttinin tikintisi layihəsi üzrə işlər davam etdirilib. Ümumi uzunluğu 195,0 km-dən artıq 330 kV-lik hava xəttinin tikinti işləri başa çatdırılıb. Layihənin 2013-ci ildə başa çatdırılması nəzərdə tutulub.
Heç şübhəsiz ki, hazırda görülən işlər və reallaşdırılması nəzərdə tutulan layihələr ümumilikdə enerjisistemin daha da inkişaf etməsinə əhəmiyyətli təsirini göstərmiş olacaq.

TRANSMISSION SYSTEM IS RECONSTRUCTED
Supplying of the consumers with quality and stabile electric energy and preventing of losses are main orders standing in front of us. For this purpose, renewing of transmission network, reconstruction of new s/s and HVTL are very important.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, necessary measures were implemented in the line of preparation to autumn – winter season and increasing of exploitation level, repair of TL by 35-500 kV.
220 kV "Pick up" substation and 220 kV double circuit "North ES-Hövsan" and 220 kV «North YS-ES-Store Pick Sumgait YS-ES" TL construction work on the project had been completed. "North" power plant of 409 MW CCGT unit built in the 2nd  overhead lines such as "Warehouse" YS - Sumgait ES - "Pick" YS - "Hövsan" YS will be the case for the scheme.
A stable and uninterrupted power supply to Baku will play a vital role in the construction of this project a total length of 220 kV lines, more than 95 km. Due to the importance of the project is the most important infrastructure projects carried out in recent years.
By the way, the project of 500 kV 2 "Absheron" line has allowed air suspension repair for a long time. Thus, air line and air line was suspended for 12 days for repairs necessary repairs. Next time, 330 kV, 1 "Absheron" suspension air line repair plan.
Most importantly, the work done in this direction, a new 500 kV traction trosla 2 "Absheron" TL "U"-shaped boltların was the soil surface.
Please note that the service territory of Absheron REN second 500 kV "Absheron" TL 67 km, 330 kV, 1 "Absheron" air line to the 54-km section of "U" shaped hands boltların As has been completed, more than 960 " U "-shaped bolt changed. Work is continuing in this direction.
It should be noted that "the years 2011-2013 socio-economic development of Baku and its settlements program" for the 110 kV "Dubendi", 1 "north", 4 th, 5 th, the "North", 3 "Ramana", 3 "Mashtaga" TL is working on reconstruction.
More than 1,440 kilometers of the main schedule of repair and maintenance of power lines were installed in about 3000 towers, insulators and more than 9670 have been changed, and CTP installed about 30 new transformers, transformers 4435 maintenance and overhaul, 20 transformers were replaced with more powerful, oil circuit breaker was renovated around 1260.
It should be noted that 35 kV "Atbulaq" completely remodeled airways.
Construction work on the project is scheduled for completion in 2013, is continuing. "Mandelstam installed capacity of 250 MVA auto-transformer in the 3rd, the length of 38 km of 110 kV and 220 kV " Sangachal M. "auto-transformer circuits for the construction of an air link has been completed, the construction of a 110 kV work is nearing completion. Airways "Sangachal" and a factory "M." substation equipment installation work is carried out.
"Sangachal", "Masalli", "Guba" and "Xachmaz" control transformer substations have been replaced with more powerful ones. Transformers and equipment is suitable for operation and testing to ensure that control is carried out.
500 kV "Absheron" 330 kV outdoor switchgear (AUC) expansion, "Reconstruction of the Absheron-Mingyachevir CPF" Project 220 kV 500 kV "Absheron" substation of 330 kV, 400 MVA auto-transformer 3 completed the installation.
White stone at the new 220 kV "White Stone" The substation construction, length of 223 km of 220 kV  "Mingyachevir ES-YS Absheron" TL in accordance with the timetable established for the construction work going on.
Construction of 330 kV and 330 kV distribution point Goranboy "Geranboi PM - YS Imishly" power line construction work continued on the project. The total length of 195.0 km and more than 330 kV construction was completed. The project is expected to be completed in 2013.
There is no doubt that the work undertaken and the implementation of the projects planned for the development of the electricity will be a great extent.