Bu haqda Qusar Elektrik Şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, hazırda əsas diqqət payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar tədbirlər planın nəzərdə tutulmuş işlərin yerinə yetirilməsinə yönəldilib. Əsas məqsəd, hər il olduğu kimi, bu il də istehlakçıları keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etməkdir. Hazırda rayonun elektrik təsərrüfatında mühüm təmir-bərpa işləri davam etdirilir. Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin olunması məqsədilə yarımstansiyalarda yağ açarları, transformatorlar təmir edilir.
Cari ilin son üç ayı ərzində HEVX-lərində təmir və yenidənqurma, eyni zamanda elektrik xətlərinin müasir standartlara cavab verən SİP kabellə əvəz olunması istiqamətində görülmüş işlər çərçivəsində 12,8 km naqil yenilənmiş, 9 km SİP kabel xətti çəkilmiş, 40-a yaxın dayaq dəyişdirilmiş və 270-dən artıq yeni dayaq basdırılmışdır. Həmçinin cari təmir qrafikinə əsasən həmin bu müddətdə 12 km sallaq naqil dartılmış, 85 dayaq düzləndirilmiş, 60-dan artıq dayaq isə təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, texniki itkilərin azaldılması istiqamətində isə son üç ay ərzində üç transformator yükə uyğun yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 85-ə yaxın TM və KTM-də isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və Ənix Tala kəndində bir KTM istismara verilmişdir.
“Elektrik enerjisindən səmərəli istifadə edilməsi, həmçinin itkilərin qarşısının alınması məqsədilə son üç ay ərzində 20-yə yaxın dayaq həyətlərdən kənara çıxarılmış, 350-dən artıq sayğac xüsusi qutularda baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılmış və 500 metrə yaxın açıq naqil kabellə əvəzlənmişdir” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 26 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qayda da aktlaşdırılmış və 45.1 min kilovatsaata yaxın (bunun 20,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 2,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində 173 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 226 min kilovatsaata yaxın (bunun 158,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 13,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin də 10 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 4,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 615 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 42 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 56 min kilovatsaat artaraq 2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 30,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 6,2 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 27 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 15 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə 13 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, görülən zəruri tədbirlər istismar səviyyəsini yüksəldib, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında müsbət dəyişikliklər yaranıb.

According to the information given by Gusar Electric Network to the Press – release of
Azerenergy JSC, measures plan in the line of preparation to autumn – winter season is carried out presently. The main purpose is to supply the consumers with quality electric energy as at other years. Currently, the region is an important electricity təsər ¬ rufatında repairs continue. In order to ensure the sustainability of the energy screen voltage, ¬ oil circuit breakers at substations, transformers repaired.
In the last three months of the year HEVX media reconstruction and replacement of electric lines with a modern cable CIP 12.8 km in the direction of the work carried out in the framework of the renewed, 9 km of cable lines SIP installed, modified and maintained buried more than 40 270 new booths . According to the schedule, as well as the maintenance of hanging wire stretched 12 km during this time, 85 duzləndirilmis support, and more than 60 towers have been restored.
Please note that in order to reduce technical losses in the last three months with the burden of three transformers were replaced with new ones. TM KTM and at the same time, about 85 different types of repair work carried out on the KTM Enix was put into operation in the village of Tala.
"Efficient use of electricity, as well as to prevent losses in the past three months, about 20 of the court from the stands more than 350 meters and 500 meters, installed in special boxes for visitors to easily replaced by open-wire cable," - said the source, he also noted that this year, in June, during the raids was found 26 violations of electricity consumers. Of violations of the rules in accordance with the rules of aktlasdırılmıs 45100 (20900 kWh for residential consumers (population) are a group of consumers) use value of more than 2.7 million loss of electricity has been restored.
It should be noted that 173 were detected violations within 6 months of the year were made, about 226 000 (158 800 more than domestic subscribers (population) are a group of users), and 13 lost power AZN 600 value was used. More than 10 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
The source also said that the company in June of this year by 4.2 million kWh electric power was used, compared to the same period last year, more than 615,000 kWh. During the reporting period, full payment must be compared with the corresponding period last year increased by 42 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 56,000 kilowatt-hours of 2,000,000 kWh. Compared with the corresponding period last year, while the absolute increase in energy payment was about 9 percent.
It should be noted that within 6 months of the year usrə total consumption was 30.7 million kWh. As a result, compared to the same period last year to 6.2 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 27 percent. In particular, private consumption by 2.8 million kWh, compared to the same period last year, an increase of more than 15 million, the absolute increase of 13 percent.
Finally, it should be noted that the necessary measures operational shortcomings, there are positive changes in the supply of electric power.