MİNGƏÇEVİR REŞ: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetiklərin  ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ)  mövsümə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Şəbəkədən Mingəçevir şəhəri, Bərdə, Yevlax, Ağdaş, Tərtər, Ağdam, Ağsu, Ucar, Göyçay, Naftalan və Goranboy inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarında  cari ilin  son üç ayı ərzində görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir.
Müəssisədən verilən məlumata görə, sözügedən dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 220 kV-lik 4 ədəd, 110 kV-lik 14 ədəd, 35 kV-lik 26 ədəd transformator, müxtəlif gərginlikli 270-ə yaxın isə eleqaz, yağ və vakuum açarları təmir olunmuş, yağlar dəyişdirilərək sınaq yoxlama işləri aparılmış və istismara verilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, balans mənsubiyyətinə aid 35 kV-lik “Karxana”, “I Varvara – Xanabad”, “Xanabad”, Şirvanlı, Xındırıstan və digər EVX-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, I Goranboy HX-də 3 dayaqarası məftil dəyişdirilmiş, ümumilikdə sözügedən xətlər üzrə isə 70-dən artıq izolyator dəyişdirilmiş və dayanıqlıq daha da möhkəmləndirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həmin bu dövrdə analoji təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik 1-ci və 2-ci Şəhər, 2-ci  Ucar, 2-ci Yevlax və digər, eyni zamanda 220 kV-lik Ağsu, 1-ci və 2-ci Mingəçevir hava xətlərində də həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 1-ci Mingəçevir HX-də 10 dayaqlararası məftillər də təmir olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, təmir işləri sistemtəşkiledici şəbəkəyə aid olan 330 kV-lik 1-ci Abşeron hava xətti (HX) müəssisəsinin xidməti ərasində olan hissəsindən də yan keçməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə xəttin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə burada 6 dayaqlararası naqillər təmir olunmuş, 30-a yaxın izolyator dəyişdirilmiş, iki dayaqda 5 ədəd razborka qoyulmuş və digər təmir işləri aparılmışdır. Paralel olaraq analoji işlər eyni gərginlikli, 3-cü, 4-cü və 6-cı Mingəçevir HX-lərində də həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı müəssisənin xidməti ərazisində 500 kV-lik 2-ci Abşeron HX-də həyata keçirilən müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçivəsində 3 dayaqda 10 ədəd razborka qoyulmuş və 6 dayaqda kontur torpaqlamalar bərpa olunmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, hazırki hava iqlim şəraitini nəzərə alaraq  və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə 220, 110 və 35 kV-lik yarımstansiyaların ərazisi quru otlarından təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarlarla əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı digər qabaqlayıcı tədbirlərdə görülmüşdür.

Carrying out of capital and maintenance repair work at transmission equipments, decreasing of losses, supplying of the consumers with quality and stabile electric energy are main orders stansding in front of us. Relevant measures are implemented at Mingachevir Regional electric Network as at other energy objects in order to preparation to season. According to the information given by enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, maintenance and capital repair work were implemented at Mingachevir, Barda, Yevlakh, Aghdash, Tartar, Aghdam, Aghsu, Ujar, Goychay, Naftalan and Goranboy administrative territories.
According to the person, persons belonging to the period of 4 units of 220 kV, 110 kV, 14 parts, 26 parts of the transformer 35 kV, eleqaz about 270 different strains, oil and vacuum switches repair and oil, changing the experimental verification is carried out and put into operation.
According to the source, 35 kV owned "the I Varvara", "Khanabad" Shirvanly, TL Xındırıstan and carried out repair works were carried out for different purposes. By the way, I changed the wires dayaqarası Goranboy HX-3, a total of 70 insulators on lines changed and the strengthening of stability.
It should be noted that during this period, the balance belonging to the same repair work of 110 kV 1-st and 2-nd city, the II Ucar, 2nd Yevlah and others, as well as 220 kV Aghsu, the I and II line Mingachevir done. By the way, the first Mingechaur HX-10 dayaqlararası wire was repaired.
According to information from the source to another network system, repair of 330 kV overhead line 1-Absherone (HX) service throughout the affected part. Thus, in order to increase the stability of the time line, 6 dayaqlararası cable were restored insulator 30 was changed, and the other two legs are made in 5 disassembly. In parallel with similar work at the same voltage, 3rd, 4th and 6th Mingechaur HX media also carried out. Along with all businesses in the territory of Absheron TL 500 kV, 2 different types of repair work carried out within 3 and 6 stands in stands of 10 units torpaqlamalar demolition was restored.
Finally, it should be noted that, given the weather and climate conditions in order to ensure the safety and fire 220, 110 and 35 kV in the bottom of the dry grass and skim fat cınqıllar intensive equipment has been replaced with a new, clean cınqıllarlarla. Along with all the other preventive measures were taken.