ZƏRDAB EŞ: QAYDA POZUNTULARININ QARŞISI ALINIR
İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin yüksək həddə çatdırılması qarşımızda duran ən mühüm vəzifədir. Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də tədbirlər mütəmadi olaraq davam etdirilir. Bu məqsədlə də digər energetika müəssisələrində olduğu kimi Zərdab Elektrik Şəbəkəsinin də (EŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə və TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,
cari ilin son üç ayı ərzində xidməti ərazidəki 10 kV-lik xətlərin 4 kilometrdən artıq hissəsi, 0,4 kV-lik xətlərin isə 5.3 kilometri təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, müxtəlif gücdə 40-a yaxın transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 12 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qayda da aktlaşdırılmış və 17,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1.1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində 63 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 102 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 6.1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı ötən illərdən aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər məlumata istinadən qeyd edək ki, qayda pozuntularından kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox abonent (qeyri -əhali) istehlakçı qrupunda qayda pozuntusu aşkar edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin iyun ayında ümumilikdə 3,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 971 min kilovatsaat azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 1.5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,4 min kilovatsaat azalmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 167 min kilovatsaatdan çox artaraq 23.1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 10 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 438 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizdən artıq olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

ZARDAB EN: VIOLATIONS OF RULE ARE PREVENTED
Increasing of service quality of the consumers, saving of technological losses in definite limit, increasing of the payments in high level are main orders standing in front of us. Relevant measures are continued in the line of preventing of violations of rule of electric energy. For this purpose, different setting repair work were implemented at TL and TP belonging to Zardab Electric Network (EN).
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, repair work were carried out at more than 4 km of the lines by 10 kV and at 5,3 km of the lines by 0,4 kV.
It should be noted that while a parent TM belonging to different types of repairs made. By the way, about 40 different power transformers have been cured and consumers.
According to other information received from a source within the plant into operation in June this year during raids found 12 violations of electricity consumers. Identified violations of the rules aktlasdırılmıs 17.8 million kWh of electric power loss was restored manat use value of 1.1 min.
It should be noted that 63 violations were found during the 6 months of the year were made up 102,000 kWh of electricity losses was restored in the use value of more than 6100. As a result of activities undertaken during the reporting period in which the debtor to the amount of debt the past years has been repaid.
According to the source, note that the observed violations energy will dominate the edge of the line and the most subscribers (non-residential) violations of consumer groups have been found.
The source also said that in June of this year, a total of 3.7 million kilowatt-hours of electricity was used, the consumption in the past year, less than 971,000 kWh. By the way, the constant private consumer group, 1500000 kWh of electricity was used. Consumption compared to the same period last year decreased by 2,400 kWh.
By the way, the total consumption within 6 months of the year compared with the same period last year increased by more than 167,000 kWh was 23.1 million kVtch.Absolutly gain was more than 9 percent. In particular, private consumption was 10 million kWh. As a result, compared to the same period last year 438,000 kWh consumption increased, the absolute increase of more than 10 percent.
Finally, it should be noted that the power supply is done to provide more stable. Given the current climate, in order to ensure fire safety measures implemented.