“BAKI İEM”: ƏSASLI TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”ndə (İEM) də mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində istehsal prosesinin dayanıqlığını daha da artırır və nəticədə texniki–iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin 7 ayı ərzində dispetçer qrafikinə uyğun olaraq 291,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib. Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində digər texniki iqtisadi göstəricilər üzrə də yüksək göstəricilərə nail olunub. Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin iyul ayında 36,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Mövsümə hazırlıq tədbirləri davam etdirilir”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir-tikinti işləri barəsində onu bildirdi ki, 1 saylı Buxar Qaz Qurğusunda (BQQ) qrafik üzrə C təftişinə başlanıb. Analoji tədbirlərin bu cür qurğular üzrə hər 24 min saatlıq istismadan bir aparıldığını deyən Bakı İstilik Elektrik Mərkəzindəki (İEM) mənbə bildirdi ki, bu təftiş qurğu quraşdırılandan bəri dördüncü dəfədir ki aparılır. İyulun 8-də start verilən tədbirin təxminən avqust ayının ikinci ongünlüyünün sonuna qədər davam etməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda stansiyanın iş rejimində istismar edilən müxtəlif təyinatlı nasoslar və digər köməkçi avadanlıqlar təmir edilmişdir. Bundan əlavə pik boylerin də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 2 saylı QTQ-də də müvafiq təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri kimya sexində, dəniz su xəttində, hava kompressosrlarında və digər köməkçi sahələrin avadanlıqlarında da həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 110 kV-lik yarımstansiyada da təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, I “8-ci km” HX-nin əsas mühafizə dövrəsində yeni rele qurğusunun quraşdırılması, 3 saylı transformatorda 110 kV-lik yağ açarının eleqazla əvəzlənməsi, hidravliki klapanların təmizlənməsi və sairə də görülən işlər sırasındadır. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir. Bura istehsalat sahəsində görülən təmir və abadlıq işləri ilə paralel olaraq müəssisənin inzibati binasında, həmçinin ayrı-ayrı xidmətlərin normal fəaliyyət göstərmələri üçün yaradılmış şəraiti də əlavə etmək mümkündür.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər qrafikə uyğun davam etdirilir.

Seasonal measures are executed in time at “Baku Thermal Electric Center” as at other energy objects. And it increasing of stability of production and makes opportunity for improving of technical – economical indicators.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 291,4 million kWh electric energy was produced under the dipatch graphic during 7 months of the current year. Equipment to increase efficiency, energy transmission and distribution of electricity in order to ensure sustainable and stable operation as a result of carried out purposeful measures to improve the level of technical and economic indicators of high performance has been achieved. It should be noted that in July of this year and 36.9 million kilowatt-hours of electricity was produced.
"Preparing for the season going on," - said the source, during the last three months of the year in respect of construction work carried out by him that the number one combined cycle gas turbine inspection began on schedule. Similar measures for these types of devices that are on the every 24 thousand hours istismadan Baku thermal energy center (TPS) source said that this is the fourth time with the inspection device is installed. About the event to start on July 8, August, is expected to continue until the end of the second decade. At the same time, station operation, pumps and other accessories for various purposes has been restored. Moreover, the peak boiler repairs have been carried out for different purposes. Number 2, while repairs were carried out.
By the way, the various types of repair work in the Chemistry Department, sea water lines, airports, and other support was provided by kompressosrlarında.
It should be noted that the renovation work was carried out at 110 kV. So, I'm safe "8-th km" TL during the installation of a new relay box, number 3 fatty replacement key eleqazla 110 kV transformers, hydraulic valves clean, so well done one. A list of works carried out to the rich. This is done in the repair and reconstruction work in parallel with the production of an office building, and individual services can be added during normal function.
It should be noted that the current climate in the center of attention with regard to fire safety. Thus, fire engines, fire water supply in the spectacular view, which can cause a fire of dry grass and clean the waste.
Finally, it should be noted that the Action Plan in order to prepare for the autumn-winter season is on schedule stipulated in the work.