“GÖYÇAY EŞ”: TƏDBİRLƏR PLANI İCRA EDİLİR
“Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə, o cümlədən “Göyçay Elektrik Şəbəkəsi”ndə də geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir”, - deyən sözügedən müəssisənin məsul işçisi yenidənqurma və təmir-bərpa işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat verdi və bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik II “Şəhər”, I-II “Kənd”, I “Quşçuluq” və digər hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçivəsində 4,2 kilometrdən artıq xətt təmir edilmiş, 15 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və 19 travers quraşdırılmışdır. Sözügedən dövrdə 0,4 kV-lik xətlərdə aparılmış təmir işləri zamanı dayaqlar düzləndirilmiş, məftillərin yerlə qabariti normallaşdırılmış və yaşıl kütlədən təmişlənmişdir. O cümlədən, xətlərin 12,3 kilometrində təmir işləri aparılmış və iki dayaq dəyişdirilmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə TM-lərin 54-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri işləri həyata keçirilmiş, eyni zamanda dörd transformator əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
“Növbəti aylarda da bu işlər davam etdiriləcəkdir. Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan maarifləndirmə və təbliğat işinə baxmayaraq hələ də bu və ya digər şəkildə sayğac sxeminə mudaxilə halları var. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaq, itkiləri minium səviyyəyə endirməkdir”,- deyən mənbə aşkar edilmiş qayda pozuntuları barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, cari ilin iyun ayında 18 istehlakçının (bunun 15-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enrjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 58,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 35 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində burada 200-ə yaxın (bunun 176-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu aşkar edilərək 651,3 min kilovatsaata yaxın (bunun 545 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 39,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən akta görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, qeydə alınmış qayda pozuntularında dövlət möhürlərinin zədələnməsi, sayğacdan kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə halı üstünlük təşkil etmişdir.
Müəssisə üzrə cari ilin iyun ayında ümumilikdə 6,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 230 min kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 286 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 42,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 10 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 26,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 291 min kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 9 faizdən çox artmışdır.

“GOYCHAY EN”: MEASURES PLAN IS EXECUTED
Measures plan was prepared and implemented in the line of strengherning of stability of distribution electric network of “Goychay Electric Network”. Accoding to the information given by the enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, more than 4,2 km distance was repaired, 15 stands were subtituted with new ones in the line of carried out different setting repair work at the II Sheher, the I-II Kend, the I Gushchulug and at other TL. 0.4 kV lines can be carried out in the stands during the repair work duzləndirilmis, ground wires and the green mass təmislənmisdir normallasdırılmıs dimension. By the way, 12.3 km of repair and replacement of the two towers. It should be noted that the 54 TM repairs carried out for various purposes, and four transformer repair and service consumers.
"This work will continue in the next few months. Intensified monitoring meter account, and use of energy, advocacy and educational work among them, yet there are cases of this or any other form of intervention to counter the scheme. Our goal is to identify violations and prevent, minimize losses minium level ", - said the source gave information about the violations were discovered, and that in June this year, 18 consumers (15 percent for residential consumers (private) group of consumers is available) have been found in violation of the rules of electrical enrjisindən 58,200 kWh ( of which more than 35,000 residential consumers (population) are a group of consumers) 3,500 manat use value of the loss of electricity has been restored. should be noted that within 6 months of the year, 200 (more than 176 residential consumers (population) are a group of consumers ) and 651,300 kWh of violations (of which 545,000 subscribers kWh household (population) belong to a group of consumers) 39.1 manat use value of the loss of electricity has been restored. In addition to this amount as a result of actions carried out since last year, accordance with the act of the debtor's debt has been repaid. should be noted that the violations of the rules of the registered seal damage use of electric power meters dominating the edge of the line.
In June of this year, a total of 6.4 million kilowatt-hours of electricity was used, the consumption of the previous year is less than 230,000 kWh. Payment compared with the same period last year increased by one percent. By the way, the constant private consumer group, 3900000 kWh of electricity was used. Compared to the same period last year 286,000 kWh consumption decreased, the absolute increase of about 2 percent. By the way, the total consumption within 6 months of the year compared with the same period last year increased by more than 1.1 million kWh was 42.1 million kVtch.Absolyutny increase of 10 percent. In particular, private consumption was 26.1 million kWh. As a result, compared to the same period last year consumed 291,000 kilowatt-hours, payment must be increased by more than 9 percent.