İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə paylayıcı elektrik şəbəkəsi müəssisələrində mühüm addımlar atılır. İstehlak edilən elektrik enerjisinin ümumi ödənişində də irəliləyişə nail olunmuşdur. “Sabirabad Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən dövrlərdə olduğu kimi cari ilin son üç ayı ərzində də müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin 5,4 kilometrə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmış, həmçinin Qalağayın, Xələfli, Narlıq, Şəhriyar və digər bir neçə kənddə 0,4 kV-lik xətlərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, həmin bu xətlərin ümumilikdə 7 kilometrdən artıq hissəsi təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidmətində olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə bu enerji obyektlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 45-ə yaxın müxtəlif gücdə olan tranformator da təmir olunmuşdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 93 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 513,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 30,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 1090-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 4 milyon 725,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 283,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 93 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Qayda pozuntularından elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 16,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,2 milyon kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 925 min kilovatsaata yaxın azalaraq 7,1 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 121,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,8 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 75,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

“SABIRABAD EN”: VIOLATIONS OF RULE ARE PREVENTED
Important steps were taken at the enterprises of distribution electric network in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy. Progress was achieved in total payment of used electric energy. According to the information given by “Sabirabad Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair work was implemented at about 5,4 km distance of the lines by 10 kV, at the same time, different setting repair work were implemented at Galaghayin, Khelefi, Narlig, Shehriyar and at other villages during last three months of the current year. By the way, more than 7 km distance was repaired. Lets` noted that, repair work was also operated at TP. So that, 45 different powered transformers were repaired during carried out repair work at these energy objects.
According to information received from the source, in June of this year, according to the rules of use of electric power in service during raids on the account full of 93 consumers were found. Filmed identified breaches 30700 to 513200 kWh loss electric power was restored the use value. According to the source, it should be noted that within 6 months of service in the territory of the current year during raids in 1090 on violations were discovered and have been properly executed. As a result, 4million 283500 to 725400 kWh of power losses has been restored use value. During this period, 93 per cent of this amount has been repaid. In the line of the balance amount of repayment events are held.
"Violations of electricity through the use of external lines and the most dominant in the case of violations of extensions (the population) were found in the group," - said the source also said that the more stable power supply to ensure the continuation of the work done to have. Given the current climate, in order to ensure fire safety measures implemented.
By the way, in June of this year to 16.4 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year is less than 1.2 million kVtch.Oplaty compared with the same period last year increased by one percent. By the way, the constant people consumer group in comparison with the corresponding period last year, an increase of 925,000 kilowatt-hours were more than 7.1 million kWh. Finally, it should be noted that, within 6 months of the year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption by 3.6 million kWh kVtch.Oplaty 121.4 million compared to the same period last year increased by more than 3 percent. In particular, private consumption over the same period last year increased by more than 1.8 million kWh of 75, 7 million kWh.