“Respublikanın sosial-iqtisadi həyatının bütün sahələrində inkişaf davam edir. O cümlədən, şəhər və qəsəbələrdəki sənaye obyektlərinin ildən-ilə çoxalması ilə əlaqədar elelktrik enerjisinə olan tələbatın daha da artdığını nəzərə alınaraq, əsas yarımstansiyalarda olan transformatorların bəziləri daha güclüləri, köhnə tipli yağ açarları müasir, zamanın tələblərinə cavab verən eleqaz, vakuum açar­larla əvəz edilir. Bundan başqa, mövsümi tədbirlər planına, əsasən bütün işlər ardıcıllıqla, vaxtında  və  keyfiyyətlə   yerinə   yetirilib”, – deyən  “Sumqayıt yüksəkgərginlikli elektrik şəbəkəsi”nin (YGEŞ) məsul işçisinin “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində şəhərətrafı YGEŞR üzrə bir sıra tədbirlər də reallaşdırılmışdır.
Görülən işlərə nümunə olaraq 110 kV-lik “Sitalçay” yarımstansiyasında hər birinin gücü 16 MVA olan 1 və 2 saylı transformatorların, xüsusi sərfiyyat transformatorlarının, 35 və 6 kV-lik yağ açarlarının təmiri göstərilə bilər.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 110 kV-lik “SAZ-1”, “SAZ-2”, “Xəzri”, “Ceyranbatan” yrımstansiyalarında da həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı “Xəzri” yarımstansiyasında yeni qəza yağ tutumunun tikintisi də başa çatdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Goradil”, “Şamaxı”, “Xırdalan” və “Sulfanol” yarımstansiyalarında da həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri enerjinin ötürülməsi sistemini dayanıqlığını daha da möhkəmləndirmişdir.
Bununla yanaşı şəbəkənin  balansında  olan  bütün 110-500 kV-lik  hava elektrik verilişi xətlərində  və  yarımstansiyalarda yenidənqurma, əsaslı  və  cari  təmir   işləri vaxtında və  keyfiyyətlə  yerinə  yetirilir. Sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Xırdalan”, “Masazır”, I-II “Şamaxı” və digər bir neçə HX-də aparılmış təmir işləri zamanı naqillər yenilənmiş, şleflər təftiş edilmiş, izolyatorlar dəyişdirilmiş, sallaq naqillər çəkilmişdir.
Xatırladaq ki, təməli 1964-cü ildə qoyulmuş bu müəssisə Sumqayıt  regionu  ilə  paralel  olaraq,  ölkəmizin  şı­mal bölgəsiniə, Abşeron  yarımadasının  bir  hissəsiniə, eləcə  də  Şamaxı-Qobustan (Mərəzə) rayonlarına elektrik enerjisinin ötürülməsini həyata keçirir.

REPAIR WORK IS CARRIED OUT WITH QUALITY AND IN TIME
Development is continued at all spheres of social – economical life of the republic. At the same time, cities and towns with a growing number of industrial facilities on every elelktrik increase in demand for energy, taking into account some of the more powerful of substations and transformers, oil circuit breakers of the old type, eleqaz meet the requirements of the time, the vacuum is replaced by the button ¬. In addition, seasonal events planned in accordance with the sequence of all the work carried out in a timely and high-quality, - said the Sumgait high-voltage network the person responsible for the" power ", according to the press service of the company for the last three months of this year implemented a number of measures in HVEN suburbs. It was noted in the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
As an example of the work done by the 110 kV "Sitalchay" each substation with transformers of 16 MVA 1 and 2, the flow, transformers, 35 and 6 kV oil circuit breakers can be repaired.
It should be noted that similar work repair 110 kV "SAZ-1", "SAZ-2", "Khazry", "Jeyranbatan" yrımstansiyalarında done. Along with all this, "Khazry" S construction of new oil capacity of emergency has been completed.
It should be noted that persons belonging to 110 kV "Goradil", "Shamakhi", "KHirdalan" and "Sulfanol" substation installation of repair work carried out in the transmission system, further development of stability.
In addition, the balance of all networks 110-500 kV transmission lines and substations, air, reconstruction, maintenance and repair is carried out on time and with quality. At 110 kV «Xırdalan", "Masazir" I-II "Shamakhi" and several other cables updated during the repair work is carried out in the TL, sleflər been tested, modified insulators, wires were hanging.
It should be noted that the fund, which was established in 1964 in parallel with the Sumgayit region of the country against small, Peninsula and Shemaxa-Gobustan (Maraza) areas of power is carried out.