“AĞDAŞ EŞ”: REYDLƏR VƏ TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM EDİR
“İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin 100 faizə çatdırılması qarşımızda duran ən mühüm vəzifədir. Bununla əlaqədar olaraq ötən illərdə olduğu kimi cari ildə də, o cümlədən son üç ay ərzində müəssisənin xidməti ərazilərində yenidənqurma, təmir-bərpa işləri vaxtlı-vaxtında həyata keçirilir”- deyən “Ağdaş Elektrik Şəbəkəsi”nin məsul işçisi işlərin gedişi barəsində “Azərenerji” ASC –nin Mətbuat xidmətinə məlumat vermişdir.
Onun bildirdiyinə görə, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, Yenikənd kəndində məskunlaşmış məcburi köçkünlərin elektrik enerji təchizatının dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yeni 10 kV-lik xətt çəkilmiş, bir ədəd KTM quraşdırılmışdır. Ümumiyyələ, yenidənqurma və təmir işləri zamanı 10 kV-lik xətlərin 5,1 kilometri təmir edilmiş, 720 metr xətt çəkilmiş, 10 dayaq, 13 travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin isə 20 kilometrə yaxını təmir edilmiş, 1,5 km yeni xətt çəkilmiş və 5 dayaq quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrindən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 16 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, eyni zamanda bir transformator əsaslı təmir edilərək təkrara şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Görülmüş və davam etdirilən işlər eyni zamanda kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində atılmış addımlardan biridir və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir” - deyən mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin iyun ayında 30-a yaxın qayda pozuntusu faktı (bunun 22-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək müvafiq aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 200,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 79,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 12 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 210-a yaxın istehlakçının (bunun 182-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 871,3 min kilovatsaatdan çox (bunun 679,5 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 52,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 79 faizdən artıq hissəsinin ödənilməsi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 5,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 568 min kilovatsaat azdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq cüzi artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 449 min kilovatsaat azalaraq 3 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 376 min kilovatsaata yaxın azalaraq 36 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 866 min kilovatsaata yaxın azalaraq 21,5 milyon kilovatsaatdan, ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən artıq olmuşdur.

AGHDASH EN: REPAIR WORK AND SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
Much more increasing of service quality of the consumers, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses, supplying of 100 % result are main orders standing in front of us. It was noted in the information given by “Aghdash Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
According to him, the balance owned by TL in the period of reconstruction and repairs were carried out for different purposes. Incidentally, the power supply internally displaced persons settled in the village Yenikend further strengthen the stability of the new 10 kV line was built, installed KTM. Umumiyyələ, reconstruction and repair work within 5.1 km of 10 kV have been renovated, 720 meters from the line, 10 feet, 13 Travers installed. At the same time, nearly 20 km of 0.4 kV have been repaired, 1.5 km line was built and installed in 5 towers.
Note that the repair work on the part belonging otməmisdir transformer stations. Thus, in the period TM-16 is performed for various purposes at the same time repair of the transformer and repetition connected to the network.
"The work is done, and at the same time is one of the steps taken to prevent business losses and taking steps in this direction," - said the source told him in June of this year, about the violation of rule 30 (22 for residential consumers (population ) belong to the group) were found to have been composed. As a result of it, about 200,700 (79,700 kWh for residential consumers (population) belong to the group) allowed electricity was restored 12,000 manat use value.
It should be noted that within 6 months of the year, and nearly 210 consumers (182 from residential consumers (population) belong to the group), violations of the rules of electricity were discovered and 871,300 kWh (679,500 kWh Almost household subscribers (population) belong to the group), 52,300 manat use value of loss of electricity has been restored. As a result of actions carried out in 79 per cent of this amount has already been paid, and the remainder of the payment of the relevant measures to be taken.
According to information received from the source, in June of this year, 5.2 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period last year less than 568,000 kWh. The payment was slightly increased compared to the same period last year. In particular, private kWh consumption decreased by 449 thousand compared to the same period last year amounted to more than 3 million kWh. Absolute growth of around 3 percent.
According to the source, it should be noted that the current consumption for the first 6 months compared with the same period last year more than 36 million decreased by 376,000 kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 7 percent. In particular, private consumption of 866,000 kWh, compared to the same period last year, an increase of 21.5 million kWh, while the absolute increase was more than 7 percent.