“AĞSU EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
“Ötən illərdə olduğu kimi cari ildə də müəssisənin xidməti ərazilərində sistem əhəmiyyətli xeyli təmir -bərpa işləri həyata keçiriılmişdir”, – deyən “Ağsu Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) məsul işçisi reallaşdırılan işlərin gedişi barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat vermişdi.
Onun bildirdiyinə görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrinin 31-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilimişdir. Qeyd edək ki, hesabat dövründə elektrik verilişi xətlərində (EVX) də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən 10 kV-lik “Cəfərli”, “Sabir”, II “Kənd” HX-lərinin ümumilikdə 6 kilometrə yaxını təmir edilmişdir. Eyni zamanda müəssisənin xidməti ərazisində olan 0,4 kV-lik xətlərdə təxirəsalınmaz işlər həyata keçirilmiş, o cümlədən 9 kilometrə yaxın xətt təmir edilmişdir.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, - deyən mənbə aşkar edilmiş qayda pozuntuları barəsində də məlumat verdi.
Onun sözlərinə görə, cari ilin iyun ayında keçirilmiş reydlər zamanı 14 qayda pozuntusu (bunun 10-u məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) qeydə alınmış və itirilmiş elektrik enerjinin istehlak dəyərinin bərpa edilməsi məqsədilə müvafiq aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 56,7 min kiovatsaata yaxın (bunun 18,3 min kilovatsaata yaxını məişət aboneneti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enrjisi itkisi qeydə alınmışdır ki, onun da istehlak dəyəri 3,4 min manata yaxındır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 116 qayda pozuntusu (bunun 99-u məişət aboneneti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 364,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 269,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 21,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 72 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 3,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 454 min kilovatsaata yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 159 min kilovatsaata yaxın artaraq 1,7 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7,4 faiz olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 659 min kilovatsaat azalaraq 19,7 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən ümumi ödəniş mütləq 6 faizə yaxın artıb. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 11,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 336 min kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 12 faizdən çox təşkil etmişdir.

Lots of repair – restoration measures were implemented at the enterprise during current year as at other years – noted “Aghsu Electric Network”. It was noted in the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy" JSC.
According to him, during the last three months of the year, that persons belonging to 31 different types of crossed transformer stations. It should be noted that during the reporting period lines (TL) was carried out in a different environment. Including 10 kV "Jafarli", "Sabir", II "The Village" outlets in the TL was renovated about 6 km. At the same time, 0.4 kV transmission line in the vicinity of the enterprise was carried out, including a 9-kilometer line was restored.
"Along with all these violations of the rules of electrical energy a lot of work has been done in the direction of prevention measures are being taken in this direction," - said the source gave information about the violations were discovered.
According to him, 14 violations during raids in June this year (10 for residential consumers belong to the group) must be registered in order to recover the lost value of consumption of electrical energy was drawn up. As a result, close to kiovatsaata 56700 (18300 kWh domestic aboneneti (population) belong to the group) enrjisi recorded a loss of power, it is close to the value of 3,400 pounds.
It should be noted that within 6 months of the year for the company, violations of rules 116 (99 domestic aboneneti (population) belong to the group) was found about 364,600 (269,600 more than the extension (of the population) belong to the group), 21 900 manat use value of the loss of electricity has been restored. As a result of targeted measures, 72 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
The source also said that in June of this year by 3.4 million kWh electric power was used, compared to the same period last year, less than 454,000 kWh. In particular, private consumption over the same period last year, an increase of 159,000 kilowatt-hours were over 1.7 million kVtch.Absolyutny increase of 7.4 percent.
It should be noted that the total consumption within 6 months of the year compared with the same period last year, an increase of 659,000 kWh 19.7 kWh. Compared to the same period last year, a 6 percent increase in the total amount of payments. In particular, private consumption was 11.9 million kWh, compared to the same period last year, more than 336,000 kWh. Absolute increase of 12 percent.