Enerjisistemdə payiz-qiş mövsümünə hazırlıqla əlaqədar tərtib edilmiş tədbirlər planının yerinə yetirilməsi üçün münasib vaxtdir. “Şəmkir Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi havaların əlverişli keçməsindən yararlanaraq təmir kampaniyasına start verib.
Şəbəkədən “Azərenerji”ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son iki ay ərzində müəssisənin balansında olan xətt və avadanlıqların istismar səviyyəsini yüksəlmək üçün zəruri tədbirlər həyata keçiriblər. Nəticədə enerji verilişində dayanıqlıq daha da artib, keyfiyyət yaxşılaşıb. Belə ki, elektrik verilişi xətlərinin daha da dayanıqlı fəaliyyəti üçün son ayda 6-10 kV-lik dayaqlardan 37-si, 0,4 kV-lik dayaqlardan isə 69-u yeni dayaqlarla əvəz edilib. Şəbəkə kollektivinin təmirçilər briqadası 6-10 kV-lik EVX-lərdə 8,9 km uzunluğunda naqildə təmir işləri görüb. Bununla yanaşı 0,4 kV-lik EVX-lərdə isə 12 km-lik məsafədə təmir işləri icra olunub. 217 ədəd 6-10 kV-lik transformator məntəqəsi cari təmir olunub, ərazi alaq otlarından təmizlənib, texniki-təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib.
Qeyd edək ki, müxtəlif gücə malik transformatorlar da carı təmirdən çıxarılıb. Onların sayı 36 ədədə çatdırılıb. Enerji mütəxəssisləri bir ədəd 10 kV-lik xəttin budaqlanmasına KRN-10 tipli ayırıcı da quraşdırıblar.
Yeri gəlmişkən, Şəmkir şəhərində və rayonun kəndlərində geniş tikinti-abadlıq işləri görülür, sakinlər yeni-yeni mənzillər inşa edirlər. Şəbəkənin kollektivi isə texniki-istismar qaydalarına uyğun olaraq belə mənzillərə 342 ədəd 1 fazlı sayğac quraşdırıblar.Onu da bildirək ki, rayon mərkəzi, Kür qəsəbəsi, Dəllərcəyir və Daşbulaq kəndləri artiq smart-kart tipli sayğaclarla təmin olunub. Bu da şəbəkənin işinə müsbət təsir edən amillərdəndir.

Autumn-winter season capacity associated with the preparation for the implementation of the Action Plan, drawn up in a reasonable time. "Shemkir Electric Network" collective term use of the favorable weather, launched a campaign to restore.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, necessary measures are implemented at the enterprise balance during last two months for increasing of exploitation level of TL and equipments.
As a result of the increased stability of the energy program, the quality has improved. Thus, more stable operation power lines 6-10 in the past month, supports 37 kV, 0.4 kV and 69-U supports were replaced with new ones. Network staff team of repairmen to TL 8,9 km, 6-10 kV cable has been repaired. In addition, TL 0,4 kV and 12 kilometers from the repair work has been carried out. 6-10 of 217 kV transformer substation has been restored, cleaned of weeds, technical, and enhanced security measures.
It should be noted that the current transformers of various capacities have been renovated. Their number has increased to 36 units. Energy experts branching 10 kW, built in the SCC-10-differential type.
By the way, Shamkir construction is under way in the city and in the villages, the residents of the new buildings are constructed. Compliance with the technical and operational staff, such as network 342 apartment units in constructed 1-phase counter, the regional center, town Kura Dashbulag Dellerjəyir and villages were provided with a smart card-type counters. This is one of the factors that have a positive impact on the network.