TƏDBİRLƏR ARDICILLIQLA İCRA OLUNUR
“Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Salyan” elektrik şəbəkəsində də (EŞ)  istismar səviyyəsinin daha yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılır. Gələcəkdə də istehlakçıları daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi və texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün nəzərdə tutulan tədbirlər ardıcıllıqla icra olunacaq. Həmişə olduğu kimi, cari ildə də müəssisəmizin xidməti ərazilərində təmir-bərpa işləri vaxtlı-vaxtında həyata keçirilir”, - deyən sözügedən müəssisənin məsul işçisinin  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumata görə,  həmin bu dövrdə 10 və 6 kV-lik EVX-lərin 8,7 kilometrində, 0,4 kV-lik xətlərin isə 6 km-də təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 170-ə yaxın TM-də yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı ümumi gücü 1,6 MVA-ya yaxın olan 5 transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 46 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 393,3 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 23,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, burada cari ilin 6 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 685 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 5 milyon 941,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 356,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 41 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin iyun ayında ümumilikdə 23,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,4 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 529 min kilovatsaat artmış, ödənişdə mütləq artım isə 11 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10,6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 145,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 43,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,9 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 10,6 faiz olmuşdur.

THE MEASURES ARE SYSTEMATICALLY EXECUTED
Important measures are taken in the line of improving of exploitation level at “Salyan Electric Network” (EN) as at other electric networks (EN).
Consumers in the future, higher quality and stable supply of electricity, and measures aimed at increasing the level of technical and economic parameters, to be performed in a specific sequence. As usual, this year in our company's repair and maintenance work is carried out in a timely manner - said the officer in charge of the power to the press service of the company, this time for 10 and 6 kV transmission of 8.7 km, 0, 4 km and 6-kV line, the repair work carried out. At the same time, nearly 170 TP reconstruction and repairs were carried out for different purposes. Along with all this, which is close to the total capacity of 1,6 MVA have been renovated and re-connected to the network 5.
Along with all these violations of the rules of electrical energy a lot of work has been done in the direction of prevention measures are being taken in this direction," - said the source also said that the territory in June of this year, consumers are full of 46 found during raids there. Of violations of the rules were in effect more than 393 300 and 23 600 manat use value of the loss of electricity has been restored.
Please note that occurs during the first 6 months of the 685 violations consumers were discovered and have been properly executed. Report on the actions perpetrated 5000000 kWh of electricity losses were 941,600, 356,500 manat use value has been restored. Actions carried out 41 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
By the way, the source of information on violations of the rule-based classification and consumer groups also noted that the observed energy use will dominate the line edges and residential users disorders (population) group found.
The source also said that in June of this year, a total of 23.4 million kWh of electricity was used, the consumption of the previous year, more than 1.4 million kWh. During the reporting period, full payment must be compared with the corresponding period last year increased by 6 percent. By the way, the constant private consumer group 5 million kWh of electricity was used. KWh consumed 529,000 compared to the same period last year increased, the absolute increase of 11 percent.
It should be noted that the total consumption within 6 months of the year compared with the same period last year increased by more than 145,7 million kilowatt-hours of electric power amounted to 10.6 million kWh. Absolute increase of 9 percent. By the way, the constant private consumer group was 43.6 million kWh. As a result, compared with the same period last year by 1,9 million kWh consumption increased, the absolute increase of 10,6 percent.