“SUMQAYIT YGEŞ”: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILIR
“Bütün elektroenergetika müəssisələrində olduğu kimi “Sumqayıt” YGEŞ-in əmək kollektivi də istehlakçıları dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün səylə çalışır. Hər birimiz üzərimizə düşən vəzifənin məsuliyyətini yaxşı tərk edirik. Gündən-günə inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisinə olan tələbatının artdığı bir vaxtda sistem əhəmiyyətli yarımstansiyaların, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin daim saz vəziyyətdə olması vacibdir. Ötən illərdə olduğu kimi cari ilin I yarımilliyində də görülmüş işlərimiz təqdirəlayiqdir”.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində Azərbaycan və Rusiya enerjisistemlərinin paralel rejimdə işləməsində əhəmiyyətli rola malik olan "Yaşma" yarımstansiyasında texniki yenişləşmə işləri görülüb. O cümlədən, gücü 240 MVA olan 2 saylı avtotransformator, 330 kV-lik 4 ədəd eleqaz açarı, VIII «Abşeron» və “Xaçmaz” HX-lərin avadanlıqları təmir edilmişdir. Ümumilikdə obyektdə müasir texnologiyaların tələblərinə cavab verən avadanlıqların quraşdırılması sistemdə enerjinin ötürülməsinin dayanıqlığının daha da artmasına müsbət təsirini göstərib.
Mənbədən daxil olan digər məlumatda bildirilir ki, sözügedən dövrdə 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı”, 110 kV-lik “Sumqayıt-3” yarımstansiyalarında da yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında 110 kV-lik yeni quraşdırılmış “Masazır” HX-nin eyini gərginlikli iki xananası da quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-luq 135 saylı yarımstansiyada 1 və 2 saylı 40 MVA transformator, bölmələr arası eleqaz açarı (BAEA), vakuum açarları və onların avadanlıqları təmir edilmiş, yeni quraşdırılmış reaktorlarda şinləmə və kabelləşmə işləri də aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı, həmin bu dövr ərzində analoji təmir işləri 110 kV-lik “Sumqayıt-2” yarımstansiyasında da həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda burada 25 MVA gücündə 3 saylı transformator və onun avadanlıqları da əsaslı təmir olunmuşdur. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Kimyaçılar” yarımstansiyasında da təmir işləri reallaşdırılmışdır.
Hava xətləri üzrə görülən işlərə gəldikdə isə mənbə onu da bildirdi ki, balans mənsubiyyətinə daxil olan EVX-yə vaxtında texniki baxış keçirilir, mövcud olan hər hansı nasazlıqlar yerindəcə aradan qaldırılır. 330 kV-lik I, VIII “Abşeron”, 220 kV-lik “Yaşma”, VII “Abşeron”, 110 kV-lik I-V “Sumqayıt” və digər hava elektrik verilişi xətləri bu qəbildən olan enerji obyektləridir. Belə ki, adıçəkilən EVX-lərin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə burada müxtəlif təyinatlı yenidənqurma və təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkədə istismarda olan ildırımdan mühafizə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və tam yararlı vəziyyətə gətirilmişdir.

The source also said that in June of this year, 8.3 million kWh of electricity used by the enterprise, and it is compared with the corresponding period last year more than 28,000 kilowatt-hours. During the reporting period, full payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 17 percent. In particular, private consumption over the same period last year to 6.6 million kilowatt-hours of electricity decreased by 26,000 kWh. Compared to the same period last year amounted to more than 20 percent of the absolute increase in energy payment. For the 6 months of the year, the company has more than 56.5 million usrə total consumption. As a result, compared to the same period last year consumed 231,000 kilowatt-hours, payment must be increased by more than 14 percent. In particular, private consumption over the same period last year, an increase of 300,000 kWh to 44.5 million kWh, while the absolute increase of 17 percent.
Incidentally, the more stable power supply to ensure that the work is carried.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, In the last three months of the year energy system Azerbaijan and Russia have an important role in the parallel mode, "Jasper" renewing technical work has been completed. In particular, the capacity of  240 MVA autotransformers number 2, 330 kV, 4 circuit breaker VIII "Absheron" and "Khachmaz" HX equipment has been repaired. In general, those objects that meet the requirements of modern technologies in the system of power transmission equipment has a positive effect on increasing regularity.
According to another source, this time the 220 kV "Senaye Govshaghi", 110 kV "Sumgait-3" substation reconstruction and repairs were carried out for different purposes. Specifically, the 220 kV "Warehouse" installed a new 110 kV substation " Masazir "HX eyini voltage of the two xananası installed.
It should be noted that the above-mentioned period, 110 of the 135 kV 40 MVA transformer stations 1 and 2, section eleqaz key vacuum circuit breakers and their equipment were repaired, newly installed, and the cable works were carried out on sinləmə reactors. Moreover, the repair work is over 110 kV "Sumgait-2"  were also conducted. At the same time, number 3 of 25 MVA and its facilities have been renovated. Incidentally, the above-mentioned period, 110 kV "Yashma" S repair work was carried out.
As for the source of the work on overhead lines also noted that the balance is owned by PSL technical inspection in a timely manner, any existing defects are eliminated on the spot. 330 kV I, VIII, "Absheron", 220 kV "Yashma" VII "Absheron", 110 kV IV "Sumgait" and other similar types of TL in power stations. Thus, in order to increase the stability of TL mentioned reconstruction and repair works are carried out for different purposes.
By the way, depending on the climatic conditions in the activities planned in connection with the repair work was carried out in a timely and quality, as well as measures to deal with the fire. Thus, the level of oil in the power grid equipment is checked, cleaned the area of ​​dry grass.
It should be noted that the lightning protection devices used in the network have been considered to detect defects have been eliminated and fully operational.