“CƏLİLABAD EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
“Enerjisistemin bütün müəssisələri kimi bizim müəssisənin də balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində mütəmadi olaraq yenidənqurma və təmir işləri davam etdirilir. Yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri də günün tələbləri səviyyəsində yerinə yetirilir”, - deyən “Cəlilabad Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) məsul işçi təmir işləri və aparılmış müvafiq tədbirlər nəticəsində istehlakçıların sayğac uçot komplektində aşkar edilmiş qayda pozuntuları barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat vermişdir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, cari ildə müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilən yenidənqurma işləri çərçivəsində smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə 13,3 kilometrə yaxın koaksal kabel çəkilmişdir. Eyni zamanda 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərin ümumilikdə 4.3 kilometrə yaxın hissəsi yenidən qurulmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 17 transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 1,3 MVA-ya yaxın olan üç transformator da təmir edilərək tam işlək vəziyyətə gətirilmişdir.
Mənbədən daxil olan məlumatda o da bildirilir ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 54 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 158,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 9,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 365 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 1 milyon 763,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 105,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 55 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 8,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 28 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 17 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 26 min kilovatsaata yaxın azalaraq 6,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım isə 20 faizdən artıq olmuşdur. Cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 56,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 231 min kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 14 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 300 min kilovatsaata yaxın azalaraq 44,5 milyon kilovatsaata, ödənişdə mütləq artım isə 17 faizə yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.

“JALILABAD EN”: REPAIR WORK IS CONTINUED
"All the institutions of power in our company owned substations, transformer substations, reconstruction and repair work continued on a regular basis. Fire safety measures implemented at the level of the requirements of the day" - said, "Jalilabad Electric Networks" (EN) Officer as a result of activities carried out repairs works, and found that the meter through the full consumer violations of rules given the press service of the membership.
According to the source, the current restoration work carried out on the premises for the purpose of installation of meters under the 13.3 km koaksal smartkart type of cable installed. At the same time, 10, 6 and 0.4 kV TL 4,3 km portion reinstalled.
It should be noted that during the aforementioned transformer stations 17 belonging to the different types of maintenance work carried out. At the same time or close to full capacity 1.3 MW three transformers were recovered in their entirety.
Source, he said that in the current year, in June, 54 consumers during the raids were found. Violations were identified and acted in 9500 to 158,900 kWh of electricity losses has been restored use value.
It should be noted that within 6 months of the year, 365 violations were found at the crime scene, and more than 1 million 763 900 and 105 800 manat use value of the loss of electricity has been restored. More than 55 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount. It should be noted that the observed energy use will dominate the cutting edge and domestic subscribers disorders (population) of the group has been detected.
The source also said that in June of this year, 8.3 million kWh of electricity used by the enterprise, and it is compared with the corresponding period last year more than 28,000 kilowatt-hours. During the reporting period, full payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 17 percent. In particular, private consumption over the same period last year to 6.6 million kilowatt-hours of electricity decreased by 26,000 kWh. Compared to the same period last year amounted to more than 20 per cent of the absolute increase in energy payment. For the 6 months of the year, the company has more than 56.5 million usrə total consumption. As a result, compared to the same period last year consumed 231,000 kilowatt-hours, payment must be increased by more than 14 percent. In particular, private consumption over the same period last year, an increase of 300,000 kWh to 44.5 million kWh, while the absolute increase of 17 percent.