Ölkəmizdə uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi islahatlar iqtisadiyyatın bütün sahələrində real nəticələr vermişdir. O cümlədən, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Xaçmaz” elektrik stansiyası respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rolu var. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, eyni zamanda sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Stansiyada texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir, o cümlədən vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Məhz onun nəticəsidir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin iyun ayında 21,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 138,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, stansiyada sözügedən dövr ərzində digər texniki-iqtisadi göstəricilərdə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Mənbədən əldə etdiyimiz məlumata görə, stansiyada texniki istismar səviyyəsini yüksəltmək, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir. Cari ilin son üç ayı ərzində dörd aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki xidmət işləri həyata keçirilmişdir. Rele mühafizəsi və qəza əleyhinə qarşı avtomatik qurğular da təftiş edilmiş, eyni zamanda transformatorlara, eleqaz açarlarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və digər təyinatlı sazlama işləri də aparılmışdır.
“Yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu məqsədlə də qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, istehsalat və xidmət binalarında yanğın təhlükəsizliyinin vəziyyətinə baxış keçirilmiş və bu istiqamətdə lazımi tədbirlər həyata keçirilir. Xatırladaq ki, ümumi gücü 87 MVt olan bu elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir.

“KHACHMAZ PP” : TECHNICAL MAINTENANCE IS IMPLEMENTED UNDER THE GRAPHIC
Continued success in all areas of sociol-economic reforms in the economy, real results. By the way, was built using the most advanced technology "Khachmaz" power plant north of the country plays an important role in improving nutrition. Stations for the connection to a quantitative and qualitative improvement of power supply in the region, but also plays an important role in enhancing the stability of sistemy.intende measures are carried out in time in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy. As a result of it, power units, all in good condition. currently units operating in according to the dispatch schedule.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 21,9 million kWh electric energy was produced in June of the current year at the power plant. Lets` noted that, about 138,5 million kWh electric energy was generated during 6 months of the current year.
Incidentally, in the station during the period was achieved in other technical and economic indicators. According to information provided by the source station to increase the level of technical equipment to ensure safe and efficient operation of the measures envisaged to take place on a regular basis. Four units in the last three months of the current year in accordance with the degree of maintenance work carried out in the next life. Against anti-relay protection and automation in the accident was inspected, as well as transformers, considered key eleqaz, the discovery of defects have been eliminated and the other setting up operations.
Mery remedial for this purpose - said the source told him that the fire safety of industrial and commercial facilities have been reviewed and necessary measures are taken in this napravlenii.Obschey capacity of 87 MW power plant, which consists of 10 units .