MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Xırdalan Elektrik Şəbəkəsinin balans mənsubiyyətinə aid olan enerji təsərrüfatının fəaliyyətini daha da yaxşılaşdırmaq, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təchizatını daha dayanıqlı təmin etmək məqsədi ilə mühüm işlər həyata keçirilir.
Bu barədə sözügedən müəssisədən AzərenerjiASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumatda bildirilib. Son vaxtlar rayonun elektrik təsərrüfatında xeyli iş görülüb, nəticədə bir çox enerji təchizatının səviyyəsi daha da yüksəlib. Hazırda istehlakçılar sutka ərzində daha da keyfiy­yətli elektrik enerjisi ilə təmin edilir. Bütün bunlar elektrik təsər­rüfatında həyata keçirilən tədbirlərlə əlaqədardır. Hazırda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər davam etdirilir.
Qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik hava xətlərində 8,4 kilometr uzunluğunda naqil yenisi ilə əvəz olunub, 9,6 kilometrə yaxın SİP kabel çəkilib. Eyni zamanda 300 metrə yaxın kabel xətti çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 17 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, 9 transformator da əsaslı təmir edilərək yerinə quraşdırılıb.  Onu da qeyd edək ki, bütün TM və KTM-lərin ərazisi, xətlərin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib. Həmçinin, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə ba­xışlar keçirilib, inventarların sax­lanma qaydaları yoxlanılıb.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 150-dən çox istehlakçının (bunun 145-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları əsasən tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 314,2 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 288,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 18,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində isə 1090-a yaxın (bunun 1012-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 3 milyon 544,4 min kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 646,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 212,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 65 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində 24,1  milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 528 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 26 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 7,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 699 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 15 faiz olmuşdur.
Onu da qeyd  edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 22,2 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 191,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14,5 faiz olmuşdur.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 15,8 milyon kilovatsaatdan çox, 81 milyon kilovatsaatdan artıq və 4 faiz olmuşdur.

Important measures are carried out at “Khirdalan Electric Network” in the line of improving of energy economy activity, supplying of electric energy support.
It was noted in the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC. Lots of measures were implemented and as a result of it, energy supply was much more increased. At present, the consumers are supplying with much more quality electric energy during a day. Important measures are carried out in the line of improving of electric energy economy.
It should be noted that in the last three months of the year from 10, 6 and 0.4 kV transmission was replaced with a new 8,4-km long cable, the cable was installed SIP 9.6 km. At the same time, about 300 meters of cable lines. Along with all these different types of repair work is carried out in 17 TM, 9 and repair of transformers installed. It should be noted that all of the territory of the TP and CTP, the green line the route is cleared from the crowd. In addition, the initial fire engines were rules saxophone checked inventory.
The source also said that the territory in June this year during raids conducted by more than 150 customers (145 in this house subscribers are a group of consumers) of electricity was discovered. Of violations of rules based on the reports in accordance with the acts committed by more than 314,200 (288,800 more than the residential consumers are a group of consumers), 18 900 manat use value of loss of electricity has been restored.
By the way, in 1090, about 6 months of the current year (1012 in this house subscribers (of the population) belong to a group of consumers) were made up of violations 3million 544400 kWh (of which 2 million 646,900 kWh Almost residential consumers (population) are to a group of consumers) 212700 manat use value of the loss of electricity has been restored. Actions carried out in 65 per cent of this amount was paid and the appropriate measures are taken to pay the remaining amount.
According to information received from a source within the plant was commissioned in June of this year, 24.1 million kWh of electricity was used, the consumption in the past year and more than 528,000 kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 26 percent. By the way, the consumption of private consumer group was more than 7900000. As a result, compared to the same period last year 699,000 kWh consumption increased, the absolute increase of 15 percent.
It should be noted that the current consumption during the first six months of last year compared with the same period by 22,2 million kWh consumption increased from 191,2 million kWh. Absolute increase of 14,5 percent. Incidentally, the resident population figures of 15,8 million kWh and 81 million kW and 4 percent.
By the way, attention is paid to improving the level of professionalism in the network. To do this, regular exercise, an emergency, a variety of training. Occupational health and safety issues at the appropriate level. Working on a regular basis with regard to health and safety instructed.