Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində  xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Oğuz Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 19 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 40,6 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki,  cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 97 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 309,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 18,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 91 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin son üç ayında burada istehlakçıların elektrik enerjisi təminatının keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə yenidənqurma, təmir-tikinti işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 10 kV-lik “ATS”, “Xaçmaz”, “Sincan” və digər hava xətlərində (HX) həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin bir kilometrə yaxını təmir edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin isə 1,1 kilometrə yaxın hissəsində müvafiq işləri aparılmışdır. Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrinin  (TM) 13-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bununla yanaşı, təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi və istismar zamanı meydana çıxmış nasazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində hazırda tədbirlər davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin iyun ayında ümumilikdə 5,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 614 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 860 min kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 36 min kilovatsaat artmış, ödənişdə mütləq artım isə 30 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 6 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,4 milyon kilovatsaat artaraq 34 milyon kilovatsaata yaxın  olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 5,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 352 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 15 faizdən artıq olmuşdur.

EFFECTIVE MEASURES ARE CARRIED OUT
Lots of measures were carried out in the line of preventing of violations of rule during use of electric energy and measures are continued.
According to the information given by “Oguz Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 19 consumers were discovered during carried out spot – checks in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 24 00 manat use value of more than 406 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 97 violations of rule were discovered under the enterprise during 6 months of the current year and about 186 00 manat use value of more than 3094 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 91 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures are continued in the line of paying of remainder sum.
According to information received from the source, in the last three months of the current electricity supply in order to improve the quality and stability of the reconstruction, repair, and construction was carried out. Thus, the period of 10 kV, "ATS", "Xachmaz", "Sinjan" and other air lines (TL) during repair work is carried out in the various lines have been repaired for almost a kilometer. At the same time, 1,1 km 0 , 4 kV transmission line work. should be noted that the above-mentioned period, transformer stations on the territory of the company (TM) was carried out on 13 different conditions. Moreover, the approval of the successful implementation of the measures provided for the schedule and arrangements for removal of defects that occur during the work continues .
By the way, the climatic conditions in the center of attention with regard to fire safety. The fat in the lower body equipment capacity was replaced new clean, dry grass, and the area is cleared of waste, which can cause a fire.
The source also said that in June of this year, a total of 5.7 million kilowatt-hours of electricity was used, the consumption in the past year and more than 614,000 kWh. During the reporting period compared to the same period last year, the total payment shall be increased by one percent. By the way, constant consumer group of people 860 000 kWh of electricity was used. Consumption compared to the same period last year increased by 36,000 kilowatt-hours, the absolute increase of about 30 percent.
It should be noted that the total consumption within 6 months of the year compared with the same period last year increased by 34 million kWh electric power was 3.4 million kVtch.Absolyutny gain was more than 6 percent. In particular, private consumption has more than 5,800,000. As a result ofit, consumption compared to the same period last year increased by 352,000 kWh, the absolute increase was more than 15 percent.