YENİ YAŞAYIŞ MƏNTƏQƏLƏRİNDƏ ŞƏBƏKƏLƏR QURULACAQ
“Siyəzən Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi qarşıya qoyulan vəzifələrin vaxtında və uğurla yerinə yetirilməsi üçün səylə çalışır. Şəbəkədən görülən işlərlə bağlı “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumatda bildirildi ki, 330 kV-lik “Yaşma” yarımstansiyasından çıxan xətlərlə qidalanan, təxminən keçən əsrin ortalarından fəaliyyətdə olan 110/35/6 kilovoltluq “Siyəzən” yarımstansiyasında istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün mühüm tədbirlər icra olunub.
110 kV-lik yağ açarlarının müasir tipli eleqaz açarları ilə əvəz olunması, ayırıcıların dəyişdirilməsi, əməliyyatlar aparılan zaman müəyyən problemlərin yaranmasına səbəb olan avadanlıqların da yeniləri ilə əvəz olunması dayanıqlığın daha da yüksəldilməsinə səbəb olub.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, təxminən 150-dən çox abonenti olan Məşrif kəndini qidalandıran 6 kilovoltluq xətdə yenidənqurma işləri aparılıb. Dayaqlar yeniləri ilə dəyişdirilib. Kənddaxili 0,4 kilovoltluq şəbəkədə də təmir işləri aparılaraq qəza hallarının qarşısının alınması və enerji itkilərinin aradan qaldırılması üçün tədbirlər görülüb. İzolyatorların dəyişdirilməsi, xətlərin düzləndirilməsi, transformator məntəqələrinə yağların əlavə olunması və dəyişdirilməsi deyilənlərə nümunə göstərilə bilər.
Zarat kəndində də enerji itkilərinin qarşısını almaq üçün müəyyən tədbirlər icra olunmaqdadır. Burada həm izolyatorlar, həm dayaqlar, həm də xətlər daha yüksək texniki tələblər səviyyəsinə gətirilir, eyni zamanda, transformator məntəqələri təmir edilir. Bundan başqa, 35/10 kilovoltluq “Zarat” yarımstansiyasından çıxan xətlərin yağ açarları təmir edilib, rele-mühafizə dövrələri yoxlanılıb və yağ açarlarına yağ əlavə olunub.
Yeri gəlmişkən, Yenikənd, Kolanı və Buduq kəndlərini qidalandıran və uzunluğu 25 km olan “Çınqılzavod” hava xəttinin yeniləşdirilməsi istiqamətində də zəruri tədbirlər reallaşdırılmaqdadır. Qeyd olunan ərazi üzrə istismarda olan və hazırda «Dəmir yolu» hava xəttindən qidalanan 2 transformatorun da şəbəkənin balansına keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Mənbə onu da bildirdi ki, yaxın perspektivdə “Siyəzən” yarımstansiyasından çıxaraq şəhərin təxminən üçdə bir hissəsini elektrik enerjisi ilə qidalandıran 6 kV-lik 15 saylı xəttin 0,4 kV-lik hissəsinin SİP kabellə təmin olunması məqsədilə layihələşdirmə işləri reallaşdırılıb. Bu da təxminən 5 km-ə qədər hissəni əhatə edəcək və öz səmərəsini verəcək. Yeni salınmış yaşayış məntəqələrində də şəbəkələrin qurulması və 650-yə yaxın sayğacın quraşdırılması planlaşdırılır.

THE NETWORKS WILL BE CONSTRUCTED AT NEW RESIDENTIAL AREAS
Collective of “Siyazan Electric Network” are successfully and assiduously try to hadle their work well. According to the information given by the network to the Press – release of Azerenergy JSC about carried out measures, important measures were operated at Siyazan s/s by 110/35/6 kV and at the lines coming out of “Yashma” s/s by 330 kV for increasing of exploitation level.
110 kV oil switches are replaced by modern switches circuit breakers, disconnector changes, which leads to some problems during operation of the equipment to be replaced by new lead to increased stability.
According to sources, more than 150 customers around the village Masrif 6 kV line supplying the restoration work carried out. Bearings are replaced with new ones. 0.4 kV network maintenance work carried out in the prevention of accidents and measures have been taken to eliminate power loss. Substitution line insulators, transformer stations, replacement of fat in the above example can be added.
Zarat village implemented certain measures to prevent the loss of energy. It insulators and bearings, as well as lines brought to a higher level of technical requirements, as well as transformer substations are repaired. In addition, the 35/10 kV "Zarat" substation has been restored line, oil circuit breakers, relays, a key oil and fat were added to protect the wiring checked.
By the way, Yenikend, which is 25 kilometers long and cola Budug villages and nutritious "Cıngılzavod" realized necessary measures to modernize the air line. Note that the area of operation and the "iron road" Air Line feeding transformer number 2 will be sent to the network.
The source also said that in the near future ", Siyezen" About a third of the city at an electrical substation feeding the 6 lines of 15 kV 0.4 kV part of the SIP was implemented in order to ensure the project works. This unit will cover up to about 5 km to its effektivnosti.Setey and the creation of new settlements and about 650 meters will be installed.