Qax rayonu energetikləri və enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışırlar. Enerjinin istehlakçılara çatdırılması və kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində ötən dövrlərdə olduğu kimi, son üç ayda da uğurlu addımlar atılmışdır. İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi  enerji haqlarının ödənişində müsbət dəyişiklik yaranmışdır.
„Qax Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxilı olan məlumatda  bildirilir ki, bu istiqamətdə atılan addımlar sırasına 35 kV-lik "Qax" yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Güllük”, III “Şəhər”, “İlisu”, “Sənaye”, “Qıpçaq” hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı  təmir işləri də daxildir.  Sözügedən dövrdə bu xətlərin 10,5 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir.
Mənbədən daxil olan məlumata görə, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik EVX-lərdən və transformator məntəqələrindən (TM) də yan ötməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə 6 kilometrdən artıq xətt və səkkiz TM-də təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən o da bildirilir ki, iqlim şəraitinin istiləşməsi isə energetiklərin həyata keçirəcəkləri işin həcmini artırıb. Belə ki, müxtəlif gərginlikdə olan xətlərin trassası yaşıl kütlədən, ərazi isə quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
"Biz paralel olaraq payız-qış mövsümü üçün hazırlıq işlərini plan-qrafikə uyğun aparırıq. Eyni zamnda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması məqsədilə də mütəmadi reydlər keçiririk“, - deyən mənbə cari ildə bi istiqamətdə görülmüş işlərdən də danışdı.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin iyun ayı ərzində 13 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 42,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 90-dan artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 168,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 10.1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə qeyri qanuni istifadə halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidmət ərazisində 2,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 125 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 18,5 faiz çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 121 min kilovatsaata yaxın azalaraq 1,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 11 faizdən artıq olmuşdur.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin 6 ayı ərzində isə burada 17,5 milyon  kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilib. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,5 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 16 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 537 min kilovatsaata yaxın artaraq 10,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizdən çox olmuşdur.
Mənbədən daxil olan son məlumata görə, fövqəladə hallar nəzərə alınmazsa, müəssisələrin avadanlıqları texniki göstəriciləri  baxımından  iqlim şəraitinə tam hazırdır.

Power Engineering Specialists and Energy suppliers of Gakh are assiduously try to handle their work well. Successful steps were taken in the line of preventing of commercial losses and transmission of electric energy tot he consumers. Positive changes were observed in the line of paying of energy bills.
According ft he information given by „Gakh Electric Network“ ft he Press – release of Azerenergy JSC, carried out different type repair work at Gulluk, the III Sheher, Ilisu, Senaye, Gibchag TL coming out Gakh s/s by 35 kV are belonging to these type of measures. More than 10, 5 km of this lines were repaired during mentioned period.
According ft he source, the works belonging ft he enterprise from 0.4 kV transmission lines and transformer substations ™ otməmisdir side. Thus, in this period, more than 6 km lines and repair work is conducted on eight TM.
It is also the source ft he climate warming has increased the amount of power will be realized. Thus, lines of different voltage route of green mass, an area that could cause a fire in the dry grass and cleaned the waste.
„We plan to work in parallel with the preparation ft he autumn-winter season, we are on a similar schedule zamnda prevent the illegal use of electricity in order to carry out regular raids.“ – Said the source ft he work done this year, you said.
The source said that during the current year to June 13 were discovered violations were made. As a result, in 2500 42 300 kWh of electricity losses has been restored use value.
It should be noted that within 6 months of the year, while more than 90 violations consumers were discovered and 10100 to 168400 kWh of power losses has been restored use value. As a result of actions carried out during the period of the last year, as well as the amount of debt on debt instruments in the rest of the payment has been repaid, and appropriate measures are taken.
Classification of violations, as well as with reference to the information provided by the consumer group also noted that the illegal use of electricity through a trunk, and is most common in cases of violations of residential consumers (population) were found in the group
The source also said that the service territory in June of this year, 2.7 million kilowatt-hours of electricity was used, consumption in the last year and more than 125,000 kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year was 18.5 percent. In particular, private consumption over the same period last year more than $ 1.5 million decrease was 121,000 kWh. Absolute growth was more than 11 percent.
According to other information we have received, within 6 months of the year amounted to 17.5 million kilowatt-hours of electricity were used here. As a result, consumption by 1.5 million kWh, compared to the same period last year, the fee shall be increased by more than 16 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 537,000 kWh of 10.7 million kWh. Absolute growth was more than 9 percent.
According to the latest information from the source, given the extraordinary circumstances, the business climate in terms of technical characteristics of the equipment ready.