Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Şəki” regional elektrik şəbəkəsinin (REŞ) də xidməti ərazilərində elektrik enerjisi təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə ənənəvi olaraq təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Bu enerji müəssisələri sırasına REŞ-in balans mənsubiyyətində fəaliyyət göstərən “Şəki” Elektrik Şəbəkəsini (EŞ) də daxil etmək olar.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bu barədə bildirir ki, rayonun enerji təchizatının daim stabil və keyfiyyətli təminatı məqsədilə “Şəki” EŞ-də son üç ay ərzində müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri həyata keçirilib. Müəssisədən bildirildiyinə görə, EŞ-in 10 kV-lik “Aydınbulaq”, “B.Küngüt”, “B.Zəyzid”, “B. Göynük”, “Baltalı”, “Öyrət”, “Kiş” hava elektrik verilişi xətlərində təxminən 21 km-dən artıq məsafədə təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Analoji işlər 0,4kV-lik EVX-lər üzrə də aparılıb. Belə ki, Şəki şəhəri də daxil olmaqla, Cəfərabad, Qayabaşı, Qoxmuq, B. Zəyzid, K. Zəyzid və digər bir neçə kəndlərin ərazisində 5,4 kilometrdən artıq məsafədə elektrik verilişi xətləri təmir edilmişdir. 10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrinin (TM) təmirinə gəlincə isə, burada 20 TM-də əsaslı və cari təmir işləri aparılıb və avadanlıqlar normal iş rejmində istifadəyə verilmişdir. Həyata keçirilən təmir işləlrini nəzərə alaraq demək olar ki, rayonun enerji təminatında fövqəladə vəziyyətləri istisna etməklə heç bir problem yaranmayacaq. Hazırki texniki göstəricilər bunu deməyə imkan verir.
Qeyd edək ki, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istıqamətində də reydlər davam etdirilir. Belə ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 57 istehlakçının “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”nı pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 209,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 12,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 430-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 385,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 83,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 63 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Qayda pozuntularının təsnifatına və istehlakçı qrupuna gəldikdə isə, elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin iyun ayında ümumilikdə 9,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 436 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 4,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 369 min kilovatsaat artmış, ödənişdə mütləq artım 2 faizdən artıq olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,7 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 65,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 10 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 34,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə isə mütləq artım 7 faizdən artıq olmuşdur.

TECHNICAL INDICATORS ARE MUCH MORE INCREASED
Traditionally repair work is carried out at in order to prevent of any problem and supply the consumers with quality electric energy at Shaki regional electric network (REN) as at other energy objects. “Shaki Electric Network” (EN) is also included to these type of enterprises.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC about this issue, different setting repair work were implemented at Shaki EN in order to supply energy support of the region. As the source informed, repair – restoration measures were implemented at more than 21 km distance of Aydinbulag, B.Kungut, B.Zeyzid, B. Goynuk, Baltali, Oyret, Kish TL by 10 kV. Analogical measures were implemented at TL by 0,4 kV. So that, TL were repaired at more than 5,4 km of Jeferabad, Gayabashi, Gokhmug, B. Zeyzid, K. Zeyzid and other TL.  Repairs carried out by taking into account the region's energy supply is almost the exception of emergencies, there is no problem. This allows us to say that the technical indicators.
Please note that in order to prevent the illegal use of electricity in the raids continued. Thus, this year, in June, 57 in raids consumers 'electricity', and was later discovered. Violations were identified and acted 12,500 to 209,600 kWh of energy losses was rebuilt use value.
It should be noted that within 6 months of the year, more than 430 have been found in disorders 1000000 385100 kWh electric power loss has been restored value exceeding 83 100. Actions carried out in 63 per cent of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount. As for the classification of violations and consumer groups, edge line of electricity through the use of the most dominant in the case of violations of extensions (population) group were found.
The source also said that in June of this year, a total of 9,700,000 kWh of electricity was used, the consumption in the past year and more than 436,000 kWh. During the reporting period, full payment must be compared with the corresponding period last year increased by 7 percent. By the way, constant consumer group of people 4,600,000 kWh of electricity was used. KWh consumed 369,000 compared to the same period last year increased, the absolute increase was more than 2 percent.
By the way, the total consumption within 6 months of the year compared with the same period last year increased by 3.7 million kWh kVtch.Absolyutny 65.8 million, rising by 10 per cent. In particular, private consumption was 34.9 million kWh. As a result of the consumption of 3000000 more than the same period last year increased, the absolute increase in pay has been more than 7 percent.