“SƏNGƏÇAL ES”: İSTİSMAR DİSPETÇER QRAFİKİNƏ UYĞUN APARILIR
Generasiya gücləri arasında məxsusi yeri olan “Səngəçal Elektrik Stansiyası” dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir. Elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun göstərilmiş və bunun nəticəsində texniki iqitisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumat görə, burada cari ilin iyun ayında 104,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin I yarımilliyində burada 706,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da bildirək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, stansiyada bütün işləri günün tələbləri səviyyəsində qurulub. Stansiyada istismar edilən aqreqatların işləmə rejiminə uyğun olaraq, hər maşının 500 saatlıq iş müddəti başa çatdıqdan sonra onlara texniki baxış keçirilir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlu hallar operativ şəkildə aradan qaldırılır və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin son üç ayı ərzində burada fəaliyyətdə olan aqreqatlardan 14-də növbəti istismar həddinə uyğun texniki baxış keçirilmişdir. Təmir işləri isə müəssisədə təşkil olunmuş təmir briqadası tərəfindən həyata keçirilir. Yaranmış nasazlıqlar yerli mütəxəssislər tərəfindən operativ şəkildə aradan qaldırılır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə köməkçi avadanlıqlarda da cari təmir işləri aparılmışdır.
Mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı olan yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Qrafikə uyğun olaraq yanğın texniki-təhlükəsizlik və əks qəza məşqləri də keçirilmişdir. Xatırladaq ki, ümumi gücü 300 meqavat olan bu elektrik stansiyası 18 aqreqatdan ibarətdir.

SANGACHAL PP: EXPLOITATION IS IMPLEMENTED UNDER THE DISPATCH GRAPHIC
“Sangachal Power Plant” is comissioned under the dispatch graphic which plays the main role among generation power. Technical – economical indicators are in high level as a result of that all piston type engines are operated under the dispatch graphic. According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 104,8 million kWh electric energy was produced there in June of the current year. Lets noted that, more than 706,5 million kWh was generated there during the I quarter of the current year.
Lets` also noted that, high results were achieved in the line of increasing of work stability of the equipments, supplying of stabile and regular work process of energy transmission and distribution.
Under the information given by the source, all work of the power plant is organized in the line of Mode of operation of nuclear power plant operated in accordance with the period of 500 hours after the end of each machine maintenance is being revised. Occurring during the time of defect states eliminated quickly and again allowed to form again.
By the way, in the last three months of the current year and the following operating limit of 14 units, which was conducted in accordance with the technical inspektsii.Remontnyh work is now in the maintenance crew. Defects caused by local experts quickly eliminated. It should be noted that the auxiliary equipment repair was carried out during the period.
Due to the climatic conditions of the existing fire safety in the spotlight. In accordance with the schedule of Fire Safety and the training was on the technical. Recall that the total capacity of 300 MW power plant, which consists of 18 units.