“Qazax Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 10 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur  aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 57 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,4 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğ hesabat ayında tamamilə ödənilmiş və ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 100-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 382,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 23 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 65 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Mənbədən qayda pozuntularının istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, carı ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 KV-lik EVX-lərdə və TM-lərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı 3,2 kilometrdən artıq xətt və ümumi gücü 3,6 MVA-dan artıq olan 10 transformator təmir edilmiş, uç TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 23 dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda yeni iki ədəd vakuum açarı və 9 ədəd ayrıcı da quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin iyun ayında ümumilikdə 6,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 39 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 40 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım 1 faiz olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 163 min kilovatsaata yaxın artaraq 37,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 4 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 16 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 173 min kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 4 faizdən artıq olmuşdur.

GAZAKH EN: PURPOSEFUL MEASURES ARE CONTINUED
Capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points and TL in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy. And it plays the main role in preventing of interferes to meter scheme. In general, decreasing of losses is one of the main order standing in front of us. Relevant measures are operated in the line of it.
According to the information given by “Gazakh Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 10 consumers were discovered at the enterprise territory in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 34 manat use value of about 57 thousand kWh loosed electric energy was restored. some part of this sum was repaid and relevant measures were operated in the line of paying remainder sum.
It should be noted that the area of enterprise service within 6 months of the year during the raids and found more than 100 violations were made accordingly. As a result, 382,900 kWh of electricity losses was restored 23,000 manat use value. During the reporting period, 65 per cent of this amount has been repaid. In the line of the balance amount of repayment events are held. According to the source, the information on violations of the consumer group also noted that most of the violations for residential consumers (population) group were found.
According to the source, it should be noted that during the last three months of the current year and the balance belonging to 10, 6 and 0.4 kV TL and TM during repair work is carried out on the line and a total capacity of more than 3.2 km more than 3.6 MVA 10 has been renovated, three different types of repair work carried out in the TM-23 stands have been replaced by new ones. At the same time two new vacuum circuit breaker is installed in the pool 9.
It should be noted that in June of this year, a total of 6,100,000 kWh of electricity was used, the consumption in the past year, more than 39 million kWh. During the reporting period, full payment must be compared with the corresponding period last year increased by 7 percent. By the way, constant consumer group of people 2,200,000 kWh of electricity was used. Consumption compared to the same period last year increased by 40,000 kWh, an absolute increase of 1 percent.
By the way, the total consumption within 6 months of the year compared with the same period last year, an increase of 163,000 kWh was 37.3 million kWh. Absolutely increase of 4 percent. In particular, private consumption by 16 million kWh. As a result of it, compared to the same period last year 173,000 kWh of consumption decreased, the absolute increase was more than 4 percent.