AĞSTAFA EŞ: REYDLƏR KEÇİRİLİR
Reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğacların istehlak edilmiş elektrik enerjinin bir hissəsinin qeydə almaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Ağstafa Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə,  cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 13 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntularına əsasən tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 50,2 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 92 qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 342,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 20,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 85 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür. Yeri gəlmişkən, qayda pozuntularına görə cari ilin iyun ayında tədbir görülməsi üçün 5 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
“İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını daha da keyfiyyətli şəkildə ödənməsi, eyni zamanda qayda pozuntularının qarşısının alınması məqsədilə paylayıcı şəbəkələrdə mühüm addımlar atılır ki, bunun nəticəsində də dayanıqlıq daha da möhkəmlənir, ifrat yüklənmələr aradan qaldırılır, itkilər azaldılır, istehlak edilən elektrik enerjisinin ödənişində isə yüksək göstəricilərə nail olunur”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayında həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat vedi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə həyata keçirilən müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumilikdə 14,6 kilometrdən artıq naqil təmir edilmişdir. Eyni zamanda 70-dən artıq yeni dayaq quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrinin 22-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və iki transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində 6,7  milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 150 min kilovatsaat azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə nəzərəçarpacaq dərəcədə mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 89 min kilovatsaatdan, ödənişdə mütləq artım isə 4 faizdən çox olmuşdur.
Onu da qeyd  edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 400 min kilovatsaata yaxın azalaraq 42,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faiz olmuşdur.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 663 min kilovatsaata, 16,5 milyon kilovatsaata yaxın və 3 faizdən artıq olmuşdur.

AGHSTAFA EN: THE SPOT – CHECKS ARE CARRIED OUT
Use of electric energy by the edge line, damaging of the state seals and other indispositions were observed during carried out spot – checks. Hard measures were implemented against these type of consumers.
According to the information given by “Aghstafa Electric Network” to the Press- release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 13 consumers were discovered during carried out spot – checks in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 3 thousand manat use value of about 502 00 kWh loosed electric energy was restored.
It should be noted that within 6 months of the year, 92 violations were compiled over 342500,  20600 manat use value of loss of electricity has been restored. Actions  carried out in 85 per cent of this amount was paid and the appropriate measures are taken to pay the remaining amount. By the way, for violation of the rules to take action in June of this year, about 5 to consumers documents sent to law enforcement agencies.
"The demand for electricity in the payment of a higher quality, distribution networks, as well as important steps to prevent violations of rules that, as a result of strengthening the stability, handling eliminated, reducing losses, payment of the electricity used in high-performance is achieved," - said the source repairs conducted over the last three months of this year.
The source said that belonging to the enterprise 10, 6 and 0.4 kV TL 14.6 km during the repair work is carried out for various purposes, the cable was repaired. At the same time, new 70 stands were set.
It should be noted that the period of transformer stations within the plant 22 different types of maintenance work carried out and the two transformers have been cured and consumers.
Payment  should be significantly increased compared with the same period last year. By the way, the personal consumption of consumer groups had more than 2.4 million. As a result, compared to the same period last year consumed 89,000 kWh, an absolute increase of 4 percent.
It should be noted that the current consumption during the first six months of last year compared with the same period of 400,000 kWh of consumption decreased by 42,4  million kWh. Absolutely an increase of 9  percent. By the way, these numbers are for resident population of 663,000 kWh, and 3 percent had more than 16,5 million kilowatt-hours.