Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlı olan, respublikada istehsal edilən elektrik enerjisinin 40 faizə yaxın hissəsini hasil edən  “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”nda (İES) həmişə olduğu kimi cari ilin I yarımilliyində də enerji blokları və avadanlıqlarında dayanıqlı, qənaətli iş rejimi təmin olunmuş, elektrik enerjisi istehsalı dispetçer qrafikinə uyğun davam etdirilmişdir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  cari ilin iyun ayında 437,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Cari ilin 6 ayında da əzmkarlıqla çalışdıqlarını vurğulayan mənbə bildirdi ki, sözügedən dövr ərzində stansiyada 1 milyard 600,8 milyon kilovatsaata yaxın  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Cari ildə nəzərdə tutulmuş təmir-bərpa işləri barədə məlumat verən  mənbə onu da qeyd etdi ki, hazırda 3 saylı enerji blokunda əsaslı təmir, 2 saylı tuneldə suötürücü kanalın yamacında betonlama, 330 kV-lik yarımstansiyada hava açarının eleqazla əvəzlənməsi və digər işlər davam etdirilir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi, “Azərbaycan” İES-in də normal fəaliyyətini davam etdirməsi üçün  tərtib edilmiş təmir qrafikinə uyğun olaraq son üç ay ərzində bir blokda əsaslı təmir işləri başa çatdırılmışdır. 330 və 500 kV-lik yarımstansiyalarda hava açarlarının eleqaz açarlarla dəyişdirilməsi, eyni zamanda digər köməkçi istehsalat sahələrində avadanlıq, bina və qurğularda təmir-profilaktika işlərinin aparılması üzrə nəzərdə tutulmuş işlərə isə start verilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.

Stabile work regime was surrounded, electric energy production was continued under the dispatch graphic at energy units of “Azerbaijan Thermal Power Plant” (TPP) which is generated about 40 % electric energy at the republic and founded thanks to our great leader Haydar Aliyev during the first quarter of the current year.
According to the information given by the Power Plant to the Press – release of Azerenergy” JSC, about 437,1 million kWh electric energy was produced in June of the current year. The source stressed that efforts by working 6 months of the year, in the period 1milliard 600 million 8 thousand   kWh of electric energy was produced.
Please note that in order to increase the efficiency of the equipment, transmission and distribution of energy for sustainable and stable operation and maintenance as a result of carried out purposeful measures aimed at improving the quality of electricity has been achieved in other technical indicators.
In the current provided by the source, which provides information about the repair and restoration work also noted that the repair of power unit № 3, number 2 tunnel concreting water channel slope, PS-330 replacement of the air and the other key circuit breaker.
The source also noted that, as in all areas of the energy system, "" the power of the normal maintenance schedule was drawn up in order to continue in business for the last three months of repair work has been completed on the block. 330 and 500 kV substation insulating breaker change of air circuit breakers, industrial zones, as well as other ancillary equipment, buildings and structures for repair and maintenance work was started while the cases considered.
Finally, it should be noted that in preparation for the summer season due to the enhanced security measures against fire. In this regard, fire water lines and pumping stations, as well as automatic fire extinguishing systems are in good condition, the original fire engines were examined, the discovery of defects have been eliminated. In general, the fire danger on a regular basis, and found objects to display the smallest defects are eliminated.