İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər keçirilir. Aşkar edilmiş pozuntuların qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Samux” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 55 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntularına əsasən tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 1 milyon 87,6 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 65,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə sözügedən müəssisə üzrə 240-dan artıq qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 2 milyon 891,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 173,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən akta görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, cari ilin iyun ayında üç istehlakçı barəsində müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına müraciət edilmişdir.
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik enrjisindən istifadə qaydaları”na uygun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə  quraşdırılması və digət təşkilatı tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərindən söz açan mənbə bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 4,1 kilometrdən artıq 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX təmir olunmuş, 20-yə yaxın dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 23 transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və müxtəlif gücdə 5 transformator da təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisə üzrə 8,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,7 milyon kilovatsaata yaxın azdır.  İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 19 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 123 min kilovatsaata yaxın azalaraq 1,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 290 min kilovatsaata yaxın azalaraq 50,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 9 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1.3 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 11 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 11 faizdən çox olmuşdur.
Şəbəkədən verilən məlumata istinadən, yerinə yetirilən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri rayonun enerji təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.

The spot – checks are implemented in the line of checking of electric energy use of the consumers. Discovered infringements were prevented and relevant measures are carried out against these consumers.
According to the information given by “Samukh electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 55 consumers were discovered at the enterprise service territory in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 652 00 manat use value of about 1 million 876 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, more than 240 violations of rule of electric energy were discovered under the enterprise during 6 months of the current year and more than 1735 00 manat use value of more than 2 million 8919 00 kWh loosed electric energy was restored. In addition to this amount as a result of actions carried out by an act of the debtor debts of last year through the repayment of the balance amount was paid and the relevant activities are carried out. By the way, in June of this year to take action against the consumer has been admitted to law enforcement authorities.
To provide consumers with reliable, high-power, energy accounting package "Electric energy use of" special boxes, free place to check the installation and entities associated with other source, who spoke on the reconstruction of networks, in the last three months of this year, 4.1 out of 10 km, 6 and 0,4 kV transmission was repaired, replaced about 20 booths. At the same time in 23 different types of work, repair of the transformer was conducted and 5 different power transformers were repaired and put into operation.
The source also said that in June of this year, 8.9 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year is less than 1,7 million kWh. Payment of the cost of electricity consumed in comparison with the same period last year increased by more than 19 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 123,000 kWh of 1,6 million kWh.
It should be noted that within 6 months of the year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption dropped by 290,000 kWh. Payment was 50,7 million compared to the same period last year increased by 9 percent. In particular, private consumption 1,3 million compared to the same period last year more than 11 million kWh of electricity was reduced. Absolute increase was 11 %.
According to the network, and the ongoing repair and restoration work carried out in the region in order to ensure a high level of energy safety is an important step, and this work will be carried out continuously.