“ABŞERON REŞ”: DAYANIQLIQ DAHA DA MÖHKƏMLƏNDİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əmək kollektivi də qarşıya qoyulmuş vəzifələri vaxtında və layiqincə yerinə yetirmək üçün səylə çalışır.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata əsasən yendənqurma işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan hava elektrik verilişi xətlərindən (HEVX) də yan ötməmişdir. Belə ki, 220 kV-lik I “Şirvan” və “Səngəçal” EVX-də yenidənqurma işləri qrafik üzrə davam etdirilib başa çatdırılmışdır. Hazırda 110 kV-lik I-II “Qala”, “Dübəndi” HX-də analoji işlər davam etdirilir.
Qeyd edək ki, layihə əsasında 220 kV-lik “Ağsu”, “Qəbələ” HX-lərində də yenidənqurulma işləri aparılır. Eyni zamanda “Səngəçal ES” ilə 220 kV-lik “Müşviq” yarımstransiyası arasında 110 kV-lik iki dövrəli HX-nin tikinti işləri davam etdirilir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə 500 kV-lik II “Abşeron”, 330 kV-lik I və VIII “Abşeron”, IV “Şirvan” HX-lərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri davam etdirilmişdir. Yeri gəlmişkən, 110 kV-lik II-III “Şimal” HX-də iki dayaq arası hissə kabel xəttinə keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata əsasən, müəssisənin xidməti ərazisində olan 220 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyasının tikinti işləri tam başa çatmaq üzrədir. 220 kV-lik “Böyük Şor” yarımstansiyasının tikintisi isə davam etdirilir. Eyni zamanda 220 kV-lik “Hövsan” yarımstansiyasında aparılan yenidənqurma işləri çərçivəsində 110 kV-lik eleqaz açarı, gərginlik və cərəyan transformatorun quraşdırılması işləri də davam etdirilir.
Mənbənin verdiyi məlumata əsasən, sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq Şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.
Hazırda analoji tədbirlərin davam etdirildiyini bildirən mənbə onu da vurğuladı ki, bütün bunlar yarımstansiyaların, elektrik verilişi xətlərinin qəzasız və dayanıqlı işləməsi üçün əsas şərtdir.

Carried out purposeful measures, applying of new technology make opportunity for stabile and quality work  regime of supporting of the  consumers with quality and stabile electric energy. Intended measures for increasing of technical – economical indicators, by the way, stabile transmission of electric energy during last three months of the   current year. Collective of Absheron Regional Electric Network”  (REN) are assiduously try as at all energy enterprises.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction measures   were also implemented at TL belonging to the enterprise balance. So that, reconstruction measures were implemented at  the I “Shirvan” TL by 220 kV and at “Sangachal” TL. At present, analogical measures were implemented at the I-II Gala, Dubendi” TL by 110 kV.
It should be noted that, based on the project 220 kV "Aksu" ,"Gabala” TL-media works reconstruction. At the same time, "Sangachal ES" with 220 kV "M." between the 110 kV double circuit TL and s/s construction work is underway. Along with all the above-mentioned period, 500 kV II "Absheron", 330 kV, and I VIII “Absheron”, IV “Shirvan” HX various repair work continued installation media. By the way, 110 kV II-III “North” TL between the two towers was part of the cable line.
According to other information obtained from a source in the enterprise service 220 ​​kV "Pick up" substation construction work is nearing completion. 220 kV "Big Shore" at a substation is being constructed. At the same time, 220 kV "Hovsan" in the reconstruction of the 110 kV substation insulating switch, voltage and current transformer works in progress.
According to the source, the implementation of these measures the energy of the main factors that will provide a more stable job. In such a network is one of the key tasks of reconstruction agenda will continue.
According to the source, which, taking into account the negative effects of the current weather conditions and remedial measures have been implemented. For example, the water basin with the water blowing    agents are stored in reservoirs bottles. In addition, the oil capacity of the equipment prevented the oil spill, fire safety measures are taken. Network in order to improve the readiness of fire duty personnel are trained.
At present, the source stressed that the continuation of the same events, all of these substations, transmission lines and regular work is central to the accident.