Yüksək dağlıq relyefə malik Balakən rayonu ərazisində elektrik enerjisi təminatında keyfiyyət və dayanıqlılıq daha da artırılmışdır. Hazırda rayon elektrik şəbəkəsində yay mövsümü ilə əlaqədar nəzərdə tutulan tədbirlər planının icrası davam etdirilir. “Balakən Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, bu ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Sənaye”, “Qazbinə”, “Katex”, “Qazma” və digər elektrik verilişi xətlərinin 2,3 km-dən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 3,8 kilometrə yaxın hissəsi də təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədilə transformator məntəqələrində (TM) də təmir işləri aparılıb. O cümlədən, TM-lərin 30-dan çoxunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 28 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 80 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 150-ə yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 322,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 19,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 54 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 3,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 298 min kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 15 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 68 min kilovatsaata yaxın artaraq 2.2 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin beş ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 18 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 14 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 171 min kilovatsaata yaxın artaraq 11,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 10 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Onlar texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

Quality and stability were much more increased in electric energy supply in Balaken region. At present, execution of measures plan is continued at the region electric network during summer season. According to the information given by “Balaken Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 2,3 km line was repaired at Senaye, Gazbine, Katex, Qazma TL and at other TL. At the same time, about 3,8 km distance of TL by 0,4 kV was repaired. Note that in order to ensure the stability of the power supply transformer substations (TM), repairs were carried out. By the way, in more than 30 different types of repair work carried TM.
The source also said that this year in May, during the raids was found 28 violations of electricity consumers. Of violations of the rules were in effect more than 80,000 to 4,800 manat use value of the loss of electricity has been restored.
By the way, for 5 months of the year during raids on the territory of the enterprise account full of about 150 consumers have been found. Violations were identified and acted 19300 to 322100 kWh of power losses has been restored use value. Actions carried out in 54 % of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
According to other information received from the source, in May of this year, 3.4 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year by more than 298,000 kWh. Payment of the cost of electricity consumed in the same period last year increased by more than 15 percent compared to. In particular, private consumption as compared to the same period last year increased by 68,000 to 2.2 million kWh, an absolute increase of 7 percent.
It should be noted that during the first five months of this year compared with the same period last year, according to the company consumes 1.3 million kilowatt-hours of electricity was increased by 18 million kWh. Payment compared with the same period last year increased by 14 percent. In particular, private consumption over the same period last year to 11.2 million kilowatt-hours of electricity was increased by 171,000 kWh. Absolutely increase was10 percent.
Finally, it should be noted that the network focuses on health issues. Attention is given to raise the level of professionalism. They regularly inspected related to health and safety.