Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə və keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə digər elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, Naftalan şəhərində də görülən işlərin həcmi xeyli genişləndirilib. Bu haqda “Naftalan Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Bu məqsədlə bu ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik xətlərdə “Şəfibəyli”, I-II “Sanatoriya” HX-lərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən naqillər dartılmış, dayaqlar düzləndirilmiş, 1,1 km-ə yaxın xəttdə və iki TM-də əsaslı və cari təmir işləri görülmüşdür. Bununla yanaşı, TM-lərin əraziləri otlardan təmizlənib, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxışlar keçirilib, inventarların saxlanma qaydaları yoxlanılıb. Qeyd edək ki, hazırda yay mövsümü ilə əlaqədar tədbirlər planı davam etdirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar istifadə hallarına da təsadüf edilir. Aşkar olunan faktlar üzrə akt tərtib olunur. Görülən tədbirlər nəticəsində elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərin sayı getdikcə azalır. Belə ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 3 istehlakçının (bunun 2-si məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 12,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 10 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 762 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 872 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,2 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 16,1 min kilovatsaat artaraq 253 min kilovatsaatdan çox, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin beş ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 77 min kilovatsaata yaxın azalaraq 5,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 5 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 89 min kilovatsaata yaxın artaraq 1,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən çox olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, işçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq əks-qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər bu məqsədlə mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

Productive action of transmission infrastructure is the main term in supplying of the consumers with quality and stabile electric energy.  Scale of carried out measures were increased in Naftalan city as at other electric networks. According to the information given by “Naftalan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, systematical measures are continued in the line of improving of electric energy supply. So that, capital and maintenance repair work were implemented at TL and transformer points in order to strengthened electric energy supply. To this end, in the last three months of this year, 10 kV "Səfibəyli," I-II “Sanatoriya” TL carried out in various types of media, including cables stretched, bearings, about 1.1 km of transmission lines and capital and current repairs work was carried out in two TM. In addition, an area of ​​grass, cleaned TM, before the fire, and held views, these rules inventory storage. It should be noted that the action plan is currently underway with the summer season.
The source also said that the network can be found in use cases out of meter. As a result of the measures is reduced by the increase in the number of illegal use of electricity. Thus, the territory of the enterprise service for 5 months of the year during a raid 3 user (2 for residential consumers are a group of consumers) opened the score meter to complete 12,700 kWh (more than 10 million household subscribers this (population) belong to the group consumers) 762 manat use value of the loss of electricity has been restored. Measures implemented as a result of this amount has been paid and the remaining amount of the corresponding measures are carried out in accordance with the payment.
By the way, in May of this year, 872,000 kWh   of electricity  used by the company. Compared with the corresponding period of  last year, more than 8,200 kWh. In particular, private consumption as compared to the same period last year increased by 16,100 to 253,000 kWh, an absolute increase of 5 percent.
Finally, it should be noted that during the first five months of this year compared with the same period last year, consumption decreased by 77,000 kWh has more than 5300000.Oplata should be compared with the corresponding period last year increased by more than 5 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of about 89 min was 1.5 million kWh. Absolute   increase was   7 percent.
It should be noted that constant attention is paid to improving the level of professionalism. To do this, emergency response exercise on a regular basis, various trainings. Occupational health and safety issues at the  appropriate level. Instructed    staff on a regular basis for this purpose.