“GƏDƏBƏY EŞ”DƏ TƏMİR-BƏRPA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
“Gədəbəy Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında burada müvafiq təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Müvafiq hava elektrik verilişi xətləri və onların avadanlıqları cari və əsaslı təmir edilərək növbəti mövsümə hazır vəziyyətinə gətirilib. Belə ki, burada sözügedən dövr ərzində EVX-lərin 30,2 kilometrə yaxın hissəsi təmir olunmuş, 135-ə yaxın dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Qeyd edək ki, təmir işləri TM və KTM- lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə bir TM quraşdırılaraq istismara verilmiş, 40-dan çoxunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, eyni zamnda ümumi gücü 7,8 MVA olan 41 transformator da təmir edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, rayonun enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
“Həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə, eyni zamanda enerji haqlarının ödənilməsində və elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında da mühüm rol oynayır”, – deyən mənbə cari ilin 5 ayı ərzində, o cümlədən may ayında sayğac sxeminə müdaxilələrin qarşısının alınması istiqamətində görülmüş tədbirlərdən də danışdı.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 2013-cü ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 140-dan artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 569 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 34,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizdən çoxunun ödənişi təmin olunmuş, qalan məbləğin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, cari ilin may ayında isə 28 istehlakçının sayğac üçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 99,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidmət ərazisində 3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 71 min kilovatsaat azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 30 min kilovatsaatdan çox artaraq 2,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 14,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilib. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,3 milyon kilovatsaata yaxın azalmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 10,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Mənbədən daxil olan son məlumata görə, fövqəladə hallar nəzərə alınmazsa, müəssisələrin avadanlıqları texniki göstəriciləri baxımından iqlim şəraitinə tam hazırdır.

REPAIR – RESTORATION MEASURES WERE IMPLEMENTED AT GEDEBEY EN
According to the information given be “Gedebey” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, relevant repair – restoration measures were implemented there during last three months of the current year.  TL, respectively, and their equipment were brought to the state capital and maintenance repair and ready for next season. Thus, during the period under review was renovated part of the TL 30,2 km, about 135 towers were replaced with new ones. Note that the repair work  on the side, not from the TP and CTP. So, this time in the TM operation, more than 40 different types of repair work carried out, with total capacity of 7.8 MW, which is the same time 41 transformers were repaired.
It should be noted that the region more stable power supply to ensure that work is carried out. Given the current climate, in order to ensure the safety of fire in dry grass TM and KTM-cleaned, tested, and are equipped with fire posts. At the same time, the less fat in the adipose intensive equipment gravels been replaced by new net gravels.
"Repair work will not only improve the level of service, as well as bills for electricity and power plays an important role in preventing the illegal use," - said the source, within 5 months of the year, as well as intervention meter circuit in May the measures to prevent said.
According to the source, so that the territory of the enterprise service for 5 months in 2013 during raids consumers in more than 140 have been found. Of violations of the rules were in effect more than 569 000 and 34 100 manat use value of the loss of electricity has been restored. As a result of actions taken by more than 50 percent of this amount was paid, the remaining amount is paid out of the respective event. By the way, in May of this year, consumers account for 28 violations were discovered act was completed. As a result, more than 99,900 in 6000 manat use value of the loss of electricity has been restored.
The source also said that in the plant into operation in May this year and 3 million kWh of electricity was used, the consumption in the past year, less than 71,000 kilowatt-hours. In particular, private consumption as compared to the same period last year increased by more than 30 thousand more were more than 2300000.Absolyutny growth rate is about 3 percent.
According to other information received from the source, for 5 months of this year to 14.1 million kilowatt-hours of electricity were used here. As a result, compared to the same period last year to 1.3 million kWh of consumption decreased. In particular, private consumption by 1.3 million kWh, compared to the same period last year, an increase of 10.6 million kWh.
According to the latest information from the source, given the extraordinary circumstances, the business climate in terms of technical characteristics of the equipment ready.