İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Ucar Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 6-10/0,4 kV-lik 68 transformator məntəqəsində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, transformatorlara yağ əlavə edilmişdir.
Qeyd edək ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, istismara yararsız naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Nəticədə 2,8 kilometrə yaxın naqil dəyişdirilmiş, 2 kilometr yeni xətt çəkilmiş, 16 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və 9,7 kilometrə yaxın xəttdə isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 4,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 379 min kilovatsaata yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 220 min kilovatsaata yaxın azalaraq 2.3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuş, ödənişdə  isə mütləq artım 9 faiz təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin beş ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 30,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 881 min kilovatsaatdan çox azalaraq 13,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14 faizə yaxın təşkil etmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 26 istehlakçının (bunun 21-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 137,2 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 95 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 8,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 178 istehlakçının (bunun 147-si məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 751,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 532,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 45,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən illərdə aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin  ödənişi təmin edilmişdir
Yeri gəlmişkən qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki,  elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.

Repair – restoration measures are carried out at energy economy of the state in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy. According to the information given by “Ujar Electric Network” (EN) to the Press – release of Azerenergy” JSC, some repair work  were implemented in order to preparation to season at the enterprise. By the way, different setting repair work were implemented at 68 transformer points (TP) by 6-10/0,4 kV during last tree months of the current year.
Note that 10, 6 and 0.4 kV TL capital and current repairs of damaged cables have been replaced by new ones. As a result, 2.8 km of cable changed, 2 kilometers from the line was built 16 towers were replaced with new ones, as well as the 9.7-km-long line was in a different environment.
The source also said that in May this year, 4,9 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year is less than 379 000 kWh. In particular, private consumption of 220,000 kWh, compared to the same period last year, a decline of more than 2,3 million, a 9 percent increase in absolute payment.
It should be noted that during the first five months of this year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption by 1.3 million kWh. Payment was 30.5 million compared to the same period last year increased by 3 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 881,000 kWh is 13.4 million kWh. Absolute increase   was 14 %.
According to other information provided by the source of the current year in May, during raids in 26 consumers (21 percent for residential consumers (population) are a group of consumers) of electricity was discovered. Of violations of the rules were in effect more than 137 200 (95 000 more than for residential consumers (population) are a group of consumers) the cost of the loss of electricity has been restored over 8200.
It should be noted that the territory of the enterprise service for 5 months of the year during a raid of 178 consumers (147 % belongs to private consumer group) discovered and 751200 kWh meter due to complete (532700 kWh belongs to private consumer group), 4510 manat use value of the loss of electricity has been restored. In addition to this amount as a result of measures implemented in recent years in connection with the acts of the debtor of the debt has been repaid
By the way, in accordance with the information provided on the classification of violations observed that the use of electricity is still dominated by the edge line.