“Ağcabədi Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma və təmir-tikinti işləri cari ilin son üç ayında da uğurla həyata keçirilmişdir. Belə ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Təzəkənd”, “Nizami”, I-II “Şəhər”, “Rəncbərlər” və digər EVX-lərdə (ümumilikdə 20 ədəd 10 kV-lik xətt) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən 5,3 kilometr xətt təmir edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə 0,4 kV-lik xətlərin isə 3,5 kilometrdən artıq hissəsində təmir işləri aparılmışdır. Qeyd edək ki, təmir işləri TM və KTM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövr ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan 45 müxtəlif güclü transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Hazırda isə mövsümə hazırlıq çərçivəsində həm yarımstansiyalarda, həm transformator və komplekt transformator məntəqələrində, həm də xətlərdə cari və əsaslı təmir işləri davam etdirilir.
“İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 104 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 124 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 67,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 250-ə yaxın qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 2 milyon 642,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 75,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 64 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin may ayında 23,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 658,5 min kilovatsaat çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 2 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 239 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın çoxdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə 118,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 636 min kilovatsaat artmış, ödənişdə mütləq artım isə 12 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 17,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,1 milyon kilovatsaat azdır. Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir

According to the information given by Aghjabadi Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, carried out reconstruction and repair – restoration measures in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy are successfully continued during last three months of the current year. So that, different setting repair work were operated at Tezekend, Nizami, the I-II Sheher, Renjberler and at other TL by 10 kV. By the way, 5,3 km line was also repaired. At the same time, repair work was operated at more than 3,5 km distance of the lines by 0,4 kV. Lets` noted that, these type of measures were also implemented at TP and CTP. Thus, during the period under review owned 45 different power transformers have been repaired and re-connected to the network.
Currently in preparation for the season, as well as substations and transformers and complete transformer substations, as well as the current lines of work and repairs.
"The challenge is to reduce the loss of one of the most important tasks. Relevant measures are being taken in this direction on a regular basis," - said the source told him that this year, in May, 104 consumers during the raids were found. Violations were identified and acted 1000000 124000 kWh of electricity was restored losses worth more than 67,400.
According to the source, it should be noted that for 5 months of the year, there were about 250 violations of rules was drawn up. For actions that are in line with the loss of more than 2 million 642,100 and 75,700 manat use value of electric power has been restored. Actions carried out in 64 per cent of this  amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
The source also said that in May of this year, 23.6 million kWh of electricity was used in the past, the consumption of 6585 kWh more than a thousand. Absolute increase compared to the same period last year amounted to about 2 percent. By the way, the resident population of 3000000 kWh of electricity was used, compared with the corresponding period of the previous year and more than 239,000 kWh. Payment in comparison with the  corresponding period of last year, more than 6 percent.
It should be noted that during the current year and 5 months of 118.9 million kWh of electricity was used. As a result, compared to the same period last year 636,000 kWh consumption increased, the absolute increase of 12 percent. By the way, the constant private consumer group was about 17.1 million kWh, or 1.1 million kWh consumption is less than in the corresponding period last year.
By the way, the climatic conditions in the center of attention with regard to fire safety. TM and KTM area of dry grass in the bottom of the low-fat and fat intensive equipment is replaced with new ones, dry grass, and the area is cleared of waste, which can lead to fire