YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİR
“Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) idarəetmə strukturuna daxil olan EŞ-lərdə istehlakçıları daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə geniş həcmli yenidənqurma, eyni zamanda əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində Kür çayının kənarında aparılan yenidənqurma işləri ilə əlaqədar 6 kV-lik 21 saylı hava xəttinin (HX) müəyyən hissəsi kabel xəttinə keçirilmiş, şəhərin dəniz yolu ərazisində aparılan abadlıq və yenidənqurma işləri çərçivəsində həmin ərazidə 0,4 kV-lik hava xəttinin də müəyyən hissəsi kabel xətti ilə əvəzlənmişdir.
“Mingəçevir” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 1,3 kilometrə yaxın uzunluğunda 10 və 0,4 kV-lik EVX dəyişdirilmiş, eyni gərginlikli xətlərin 5 ədəd dayağı yenisi ilə əvəzlənmiş, xeyli sayda traves quraşdırılmış, izolyatorlar dəyişdirilmiş və 3,7 kilometrə yaxın EVX-də isə əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 1,4 kilometrdən artıq müxtəlif markalı kabel xətti çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 10 transformator məntəqəsində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yenidənqurma və təmir işləri qrafikə uyğun davam etdirilir. Görülmuş və görüləcək işlər şəbəkənin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Belə ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 6 istehlakçının (bunun 3-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 52,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 14,2 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 2013-cü ilin 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı isə 164 istehlakçının (bunun 150-ə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 3 milyon 853,8 min kilovatsaatdan artıq (bunun 3 milyon 744,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 231,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 20 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 9,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 150 min kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 114 min kilovatsaata yaxın azalaraq 2,9 milyon kilovatsaatdn artıq, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizdən çox olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin beş ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 680 min kilovatsaata yaxın azalaraq 60,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 379 min kilovatsaata yaxın azalaraq 20,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE CARRIED OUT
Large scale reconstruction, at the same time capital and maintenance repair work were implemented at EN in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy of the consumers of “Mingachevir Regional Network” (REN). By the way, in the last three months of the year due to the renovation work carried out on the edge of the river Kura 6 of 21 kV (TL) in a certain part of the cable route, by sea, in the city's reconstruction and repair work in the area within the 0.4 kV Some of the cables have been replaced by air line.
According to the information given by “Mingachevir Regional Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, n the last three months of service in the current year to 1.3 km of 10 kV transmission lines, and 0.4 have been modified, replaced by new ones in support of the 5 parts of the same voltage lines, a lot of traverses been installed, modified, and 3.7 km of transmission lines insulators for repairs and overhaul conducted. At the same time, more than 1.4 kilometers of cable were different brands.
It should be noted that the period of transformer stations 10 (TM) was performed for various purposes.
The source also noted that the reconstruction and repair work is continuing on schedule. Done and to be done to strengthen the stability of the network, as well as electrical energy plays an important role in preventing the illicit use. Thus, during raids in current year May 6 consumers (3 household users (people) are consumers) of electric energy has been detected. Violations were identified and acted about 52 600 (14 200 more than residential users (people) are consumers) 3200 manat use value of the loss of electricity has been restored.
It should be noted that there is a 5 months of 2013, 164 customers (about 150 of them belongs to private consumer group) opened the scoring of full-length and over 3 million 853 800 (3 million 744 200 kWh for residential consumers (people) are consumers) 231200 manat use value of the loss of electricity has been restored. As a result of actions carried out in 20 per cent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
According to other information received from the source, in May of this year, 9.5 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year by more than 150,000 kWh. Payment of the cost of electricity consumed in the same period last year increased in comparison with the figure. In particular, private consumption of 114,000 kWh, compared to the same period last year, a decline of more than 2,900,000 kWh, the absolute increase was more than 5 percent.
It should be noted that during the five months of this year compared with the corresponding period of the previous year's consumption dropped by 680,000 kWh 60,4 million kWh. Payment was increased compared to the same period last year. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 379,000 kWh of 20.6 million kilowatt-hours.