Ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə işlər böyük vüsət alır. Avadanlıqların ifrat yüklənmədən və havanın yüksək temperaturunun təsirindən qorunması üçün zəruri tədbirlər həyata keçirilir. “Saatlı Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xıdmətinə bu enerji təsərrüfatının mövcud vəziyyəti barədə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, cari ilin son üç ayı ərzində EŞ-in xidməti ərazisindəki 10 kV-lik “Nərimanov”, “Dartı”, I-II “Şəhər”, “Nəsimikənd”, “Mircəlalkənd”, 6 kV-lik “Seyidoba”, “Sabir” və digər hava xətlərində (HX) aparılmış təmir işləri çərçivəsində ümumilikdə 4,5 kilometrə yaxın hissə təmir edilmişdir. Eyni zamanda balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərin isə 6 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Analoji tədbirlər rayonun “Qaralar”, “Xanlarkənd”, “Fətəlikənd”, “Saatlı” və digər xətlərində həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, paylayıcı şəbəkənin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə transformator məntəqələrində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və sözügedən dövrdə balans mənsubiyyətinə aid olan müxtəlif güclü 30-dan artıq transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Burada cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı 87 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 285,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 17,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 2013-cü ilin 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 310-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 261 min kilovatsaatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin 75,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 20 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin may ayında ümumilikdə 5,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 12 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,1 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım 16 faizdən artıq olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 44 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım da qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 24,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 9,6 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 1,4 faiz olmuşdur.

Lots of measures were operated at distribution and transmission networks. Relevant measures are operated in the line of preventing of the equipments from extreme loadings. It was noted in the information given by “Saatli Electric Network”  to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
As the source informed, totally 4,5 km distance was repaired at Nerimanov, Darti, the I-II Sheher, Nesimikend, Mirjelalkend TL by 10 kV, Seyidoba, Sabir by 6 kV. At the same time, more than 6 km distance of the lines by 0,4 kV were repaired. Analogical measures were operated at Garalar, Khanlarkend, Fetelikend, Saatli and at other TL.
Lets` noted that, the distribution network in order to strengthen the stability of various types of transformer substations have been renovated and owned by a period of more than 30 different power transformers have been cured and consumers.
According to the source, note that the schedule specified in the approved plan and operate successfully in the current implementation of other restoration measures are taken now.
In May of this year during the raids were found full account of 87 consumers have lost more than 2,857,000 and 17,100 manat use value of electric power has been restored.
According to the source, it should be noted that there is a 5 months of 2013, more than 310 violations were discovered more than 1 million 261 thousand and 75,700 manat use value of the loss of electricity has been restored. As a result of actions carried out in 20 per cent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
By the way, the source of information on violations of the rule-based classification and consumer groups also noted that the observed use of electricity continues to dominate the line edges and residential users disorders (population) group found.
It should be noted that in May of this year, a total of 5.6 million kWh electric power was used, the consumption of the previous year, more than 1.3 million kWh. Total payments for the reporting period compared to the same period last year increased by 12 percent. By the way, the constant private consumer group 3.8 million kilowatt-hours of electricity was used. Consumption compared to the same period last year increased by 1.1 million kWh, an absolute increase of more than 16 percent.
By the way, the total consumption of up to 5 months of this year compared with the same period last year increased by 44 million kWh electric power was more than 8.9 million kWh. Although the absolute increase was recorded. In particular, private consumption was 24.8 million kWh. As a result of it, consumption compared to the same period last year increased by 9.6 million kWh, while the absolute increase of 1,4 %.