YAY TƏMİR KAMPANİYASI VÜSƏT ALIB
Digər müəssisələr kimi «Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi»nin tərkibindəki elektrik şəbəkələrində də yay təmir kampaniyasının qızğın çağıdır. Sərt qışın sınağından uğurla çıxan təmirçilər elektrik avadanlıqlarının dayanıqlığı üçün zəruri olan tədbirləri həyata keçirir- transformator məntəqələrində, yarımstansiyalarda və elektrik verilişi xətlərində cari və əsaslı təmir işlərini tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun yerinə yetirirlər.
“Gəncə Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, havanın istiləşməsi ilə əlaqədar EVX-lərdə, transformator məntəqələrində, eləcə də yarımstansiyaların ərazilərində son vaxtlar xeyli işlər görülüb. Yeni tikililərin SİP kabeli, dayaq və sayğaclarla təminatı yaxşılaşdırılıb. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 5,3 kilometr 0,4 kV-lik SİP kabeli çəkilmiş, 650-ə yaxın smartkart tipli sayğac quraşdırılmış, 70-ə yaxın dayaq quraşdırılmışdır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 6 kV-lik xətlərin 11,2 km-i yeraltı kabel xəttinə keçirilmiş, 115-dən artıq transformator məntəqəsi, bir km-dən artıq 6-10 kV-lik elektrik verilişi xətti təmirdən çıxarılmış və ümumi gücü 1,8 MVA-ya yaxın olan üç transformator da əsaslı təmir olunaraq istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Qarşıda duran təmir kampaniyası aylarında sözügedən müəssisədə istehlakçılara daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi verilməsini təmin etmək üçün zəruri addımlar atılacaq. Bu isə istehlak olunan elektrik enerjisinin ödənmə faizinin yüksəlməsində mühüm amildir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidmət ərazisində 96 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nətisədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,1 milyon kilovatsaata yaxın azalmış, ödəniş isə 12 faizdən çox mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 830 min kilovatsaatdan çox artaraq 9,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 9 faizdən çox artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 493,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 9,5 milyon kilovatsaat azdır. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş 7 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,7 milyon kilovatsaat artaraq 59,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 5 faizə yaxın çoxdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı 4 qayda pozuntusu aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 7,1 min kilovatsaata yaxın, daha doğrusu 425 manatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində burada 30 qayda pozuntusu aşkar edilərək 335 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 20,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 48 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür.
Qayda pozuntularının xarakterindən və istehlakçı qrupu üzrə təsnifatından söz açan mənbə elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halının üstünlük təşkil etdiyini və ən çox qayda pozuntusunun məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edildiyini bildirdi.

SUMMER REPAIR PROCESS IS IMPLEMENTED
Summer repair process is carried out at Ganja Regional Electric Network as at other enterprises. The successful test of the harsh winter, which is necessary for the stability measures for electrical equipment repairers, transformer stations, substations and transmission lines with an action plan drawn up capital and carry out repairs.
According to the information given by Ganja Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, TL because of the warm weather, transformer stations, substations and in society in recent years, much work has been done ¬. SIP cable of new buildings, improved support and maintenance of meters. By the way, in the last three months of this year, the SIP cable from 0.4 kV to 5.3 kilometers, about 650 smart-card type of meter installed, installed about 70 booths.
The source said that the balance of 6 kV lines belonging to 11.2 km of underground cable lines, transformer stations and more than 115, more than a thousand of repair of 6-10 kV power line close to the total capacity of 1.8 MVA, overhauled and three consumers.
In the upcoming campaign for the repair company, providing consumers with quality and regular electric power necessary measures will be taken. This is an important factor in increasing the consumption of electricity per cent of pay, "- said the source told him that in the plant into operation in May this year, 96 million kWh of electricity was used. As a result of it, compared to the same period last year to 2,1 million kWh of consumption decreased, payment shall be increased by more than 12 percent. Specifically, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 830,000 kWh to 9.9 million kWh and payment with the same period last year increased by more than 9 percent.
By the way, for 5 months 493,200,000 kWh of electricity was used here in the same period last year to 9.5 million kWh consumption. Payment of 7 percent compared to the same period last year increased absolutely. In particular, private consumption by 2.7 million kWh, compared to the same period last year, an increase of more than 59.8 million. Payment for the same period last year, a 5 percent increase.
According to the source, it should be noted that in May of this year and 4 violations were found during the raids were made accordingly. As a result, 7,100 kWh, or 425 more than the cost of the loss of electricity has been restored.
It should be noted that during the current year and 5 months and 30 breaches 20,100 to 335,000 kWh of energy losses was restored manat use value. Actions carried out 48 per cent of this sum was repaid and the appropriate measures will be taken to pay the remaining amount.
Speaking about the nature and classification of violations group of consumers through the use of an external source of electricity is still dominated by a rule violation, and a large part of consumers group was detected.