TEXNİKİ İMKANLAR ARTIR
“Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”ndə görülmüş işlər haqqında “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlıumatda bildirildi ki, 330 kilovoltluq “Yaşma” yarımstansiyasında təmirə ehtiyac olan istismar təyinatlı avadanlıqların qoyulduğu otaqlar əsaslı təmir edilib və orada temperaturu normal saxlamaq üçün 3 ədəd kondisioner quraşdırılıb. Həmçinin qeyd olunan obyektdə işçi heyətin sanitar-gigiyenik şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədilə iş otaqları təmir olunub.
Sistem əhəmiyyətli 220 kilovoltluq “Sənaye qovşağı” yarımstansiyasında isə ayrı-ayrı markalardan olan və uzun illərdən bəri istismar edilən yağ açarları müasir tipli, Avropa istehsalı olan «eleqaz» tipli açarlarla dəyişdirilib. Eləcə də “Zabrat” hava xəttinin çəkilməsi ilə əlaqədar yeni 220 kV-lik xana quraşdırılıb. Kabel kanallarına yığılan qrunt sularının kənara axıdılması üçün 100 metr uzunluğunda drenaj xətti qurulub. 110 kV-lik “Xəzri” yarımstansiyasının ətrafına isə yeni daş hasar çəkilib.
Qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan və regionlardakı obyektlər də diqqətdən kənarda qalmayıb. 110 kV-lik “Sitalçay” yarımstansiyasının ətrafı mişar daşı ilə hasarlanıb. Burada yeni transformator quraşdırılıb, iki ədəd yardımçı otaq tikilib, rele-mühafizə və akkumulyator otaqlarının təmiri başa çatdırılıb. Analoji tədbirlər “Ceyranbatan” yarımstansiyasında da aparılıb. “Masazır” yarımstansiyasının ərazisinə və ətrafına asfalt döşənib, giriş darvazaları dəyişdirilib. Yanğından mühafizə məqsədilə 110 kubmetr həcmində su hovuzu tikilib, 7 ədəd kondisioner quraşdırılıb. Onu da qeyd edək ki, 135 nömrəli yarımstansiyadakı akkumulyator otağı yenidən qurularaq yeni tipli akkumul­yatorlar quraşdırılıb. Bundan başqa, 31,5 MVA gücündə olan transformator 40 MVA gücündə olan daha müasir transformatorla dəyişdirilib. Yenidən tikilmiş 6 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşa isə “Snayderfirmasının istehsalı olan 40 ədəd açar quraşdırılıb.
Sumqayıt şəhərinin sənaye hissəsini elektrik enerjisi ilə təchiz edən “Kimyaçılar” yarımstansiyasının da texniki imkanlarının artırılmasına nail olunub. Bura­dakı 60 MVA gücündə olan 2 transformatorun daha güclüləri - 80 MVA-lıqlarla əvəz olunması prosesi reallaşdırılıb. Akkumul­yatorlar da daha müasirləri ilə əvəzlənib. Həmçinin hər iki transformatorun 10 kV-lik dövrələrinə cərəyan məhdudlaşdırıcı reaktorlar quraşdırılıb.
Görülən tədbirlər “Şamaxı” yarımstansiyasını da əhatə edib. Burada 63 kVA-lıq transformator quraşdırılıb, 2 ədəd 35 kV-lik yağ açarı eleqaz açarlarla əvəzlənib.

TECHNICAL OPPORTUNITIES ARE INCREASING
According to the information given by Sumgait High Voltage Electric Network to the Press – release of Azerenergy” JSC, equipments rooms were capital repaired at “Yashma” s/s by 330 kV and three coolers were constructed there for saving of normal temperature. At the same time, rooms were repaired in order to improve work condition.
220 kV system, "Senaye Govshaghi" separate brands for many years working in the oil circuit breakers modern European production type bracers changed. Like "Zabrat"  in connection with the construction of a new 220 kV installed in households. Cable channels to  drain ground water collected from the drain line has a length of 100 meters. 110 kV "Khazry"   new stone fence was installed around the substation.
It should be noted that the objects belonging to the region is not ignored. 110 kV "Sitalchay" with stones   around the substation. A new transformer is installed, two additional rooms were built, repair of relay protection and storage facilities are completed. Such actions "Jeyranbatan"   was also held. "Masazir" laid asphalt around the substation area , entrance gate changed. built 110 cubic meters of water storage for fire protection, 7 units of air conditioning installed. It should be noted that 135 storage s/s installed a new type of reconstruction. Furthermore, 31.5 MVA to 40 MVA transformer was replaced with a more modern. It was restored in 6 kV indoor distribution system, "Schneider" in which 40 units of your firm installed.
Industrial part of the city of Sumgait power supply "Chemists" substation has been to increase technical capabilities. ¬ This is a more powerful 2 MVA transformers, 60 - to 80 MVA understand the process of replacement. Units   replaced with much more modern types.
Carried out measures is surrounded “Shamakhi” s/s. Transformer by 63 KVA was   constructed there. Two oil circuit breakers by 35 kV were substituted with new ones.