“Lerik Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik enerjisinin daha da dayanıqlı ötürülməsini  və paylanmasını təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirləri uğurla yerinə yetirilir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə, eyni zamanda transformator məntəqələrində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 10 kV-lik xətlərin 9,8 kilometrə yaxın hissəsində müvafiq işləi həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə 9 TM-də də müvafiq işlər həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı gücü 250 KVA olan bir transformator da əsaslı təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və hazırda da davam etdirilir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada cari ilin ötən 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 14 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 59 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin də 33 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatına və istehlakçı qrupuna gəldikdə isə, elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin may ayında ümumilikdə 1,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 10 faizə yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 16 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,4 min kilovatsaat azalmış, ödənişdə mütləq artım 5 faizə yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2 faizə yaxın artaraq 7,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 13 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 4,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 7 faizə yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faiz olmuşdur.

STABILITY IS STRENGTHENED
Measures in the line of transmission and distribution of stabile electric energy at “Lerik Electric Network” are successfully implemented.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were carried out at the networks by 10 and 0,4 kV, at the same time at the transformer points (TP). So that, relevant measures were implemented at about 9,8 km distance of the lines by 10 kV. Lets` noted that, relevant measures were also implemented at 9 TP during this period. Beside all of them, transformer by 250 KVA was repaired and put into operation.
Loads of measures were operated in the line of preventing of violations of rule of electric energy and presently these measures are continued. – noted source was also informed that, 14 infringements were observed during carried out spot – checks and more than 35 00 manat use value of more than 59 thousand kWh loosed electric energy was restored. about 33 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
As for the classification of violations and consumer groups, edge line of electricity through the use of the most dominant in the case of violations of extensions (population) group were found.
It should be noted that in May of this year, a total of 1.7 million kWh electric power was used, the consumption of which is about 10 more than last year. Total payments for the reporting period compared to the same period last year increased by 16 percent. By the way, the constant private consumer group 1.1 million kilowatt-hours of electricity was used. Consumption compared to the same period last year dropped by 1,400 kWh, the absolute growth rate is about 5.
By the way, the total consumption of up to 5 months of this year compared with the same period last year, an increase of about 7,4 million kWh electric power was 2. Absolute increase was 13 %. In particular, private consumption by 4,7 million kWh. As a result of it, consumption compared to the same period last year decreased by 7 percent absolute increase of 7 percent.